دود گیت‌ِ سیاسی کانادا در چشم دانشجویان بین‌المللی؛ نرخ بالای ردشدن ویزای دانشجویی در کانادا

تاریخ انتشار
17:46:00 | 26 / 05 / 1401

دود گیت‌ِ سیاسی کانادا در چشم دانشجویان بین‌المللی؛ نرخ بالای ردشدن ویزای دانشجویی در کانادا

blog-main-image

بیش از سه‌برابرشدن موعد بررسی پذیرش دانشجویان برای بعضی از کشورهای کم‌درآمد! طبق گزارش وب‌سایت Study International از زمان شروع همه‌گیری COVID-۱۹، زمان پردازش مجوزهای بین‌المللی دانشجویی در کانادا بیش از دو برابر شده است! طبق گزارش این وب‌سایت، به جای ۶۰ روز استاندارد برای بررسی پردازش دانشجویان، در برخی مناطق این بررسی، بیش از ۲۰۰ روز تاخیر داشت. نکته قابل‌اهمیت آنجاست که این سخت‌گیری و به‌تعویق‌انداختن برای دانشجویان کشورهای کم‌درآمد بیشتر هم شده است. دانشجویان کشورهای کم‌درآمد و متوسط مانند نیجریه، افغانستان، بنگلادش و پاکستان با تاخیرهای بسیار طولانی مواجه‌ند که بنظر می‌رسد ناشی از الگوهای تبعیض_سیستماتیک و نژادپرستی باشد. درحالی که نرخ رد شدن صدور ویزا برای دانشجویان غیر آفریقایی ۴۱ درصد است، اما این نرخ برای دانشجویان آفریقایی خصوصا از کشورهای فرانسوی زبان ۶۹ درصد است. جالب توجه است که نرخ ردشدن ویزای دانشجویی در اتیوپی (۸۸٪)، غنا (۸۲٪) و رواندا (۸۱٪) بود. علاوه بر این‌ها دانشجویانی که به طور هدفمند در دانشگاه‌های کانادا استخدام می شوند - اغلب به عنوان بخشی از استراتژی‌هایی که با اهداف مهاجرت دولتی همسو می شوند - ناگهان با رد و تاخیر غیرمنطقی ویزا مواجه می‌شوند.

 طبق گزارشی از وب‌سایت Study International، فقط در سال ۲۰۲۱، ۶۲۱,۶۵۶ دانشجوی بین‌المللی در کانادا تحصیل می‌کردند. علی‌رغم اینکه این کشور اخیراً به دلیل نرخ بالای رد ویزا در میان دانشجویانِ ملیت‌های خاص، مورد انتقاد قرار گرفته است، مطالعات نشان می‌دهد که این کشور مقصد تحصیلی ترجیحی برای بسیاری است.
 در سال گذشته، بررسی‌های IDP Connect نشان داد که ۶۹٪ از ۳۶۵۰ دانشجوی مصاحبه‌شده برای نظرسنجی "New Horizons"، کانادا را به عنوان مهمترین مقصد تحصیلی خود رتبه بندی کردند.
 با این حال، طبق گزارش‌ها، کانادا هزاران متقاضی ویزای دانشجویی از کشورهایی مانند هند و نیجریه را رد کرده است.
در این میان وضعیت برخی از دانشجویان ایرانی نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفته اند، زیرا درخواست ویزای تحصیلی کانادای آنها به تعویق افتاده است و به نظر می‌رسد هیچ پایانی برای این مسئله دیده نمی‌شود!

تاخیر در صدور ویزا و بلاتکلیفی

تاخیر در صدور مجوز تحصیلی از سمت اداره مهاجرت کانادا موجب بلاتکلیفی و از دست رفتن موقعیت تحصیل برای چنین تن از دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در این کشور شده است. بر این اساس حداقل 11 دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه های کانادا بیش از یک سال منتظر صدور مجوز تحصیل خود بوده‌اند؛ تاخیری که موجب از دست رفتن فرص‌های مشابه و کاهش توان برنامه‌ریزی برای این دانشجویان شده است.
طبق وب سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) متوسط زمان پردازش ویزا 12 هفته است اما بسیاری از دانشجویان همچنان منتظر نتیجه درخوست خود برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا هستند. این تاخیر موجب شد است که دانشجویان ایرانی چندین بار درخواست تعویق تحصیلی خود را به دانشگاه آتی خود ارائه دهند. علاوه بر این، تاخیر در صدور مجوز آموزشی بسیاری از ساتید کانادایی را نسبت به ارائه موقعیت به دانشجویان ایرانی «بدبین» کرده است.
کانادا بیش از پیش به یک مقصد محبوب برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است به طوریکه در سال های 2018 و 2019 میلادی به ترتیب 7035 و 9680 و در سال 2021 میلادی 11935 دانشجوی ایرانی موفق به دریافت مجوز تحصیلی کانادا شده اند. فقدان روابط دیپلماتیک بین کانادا و ایران از جمله دلایلی است که فرایند دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا را با دشواری‌های بیشتری همراه ساخته است.
در حال حاضر مقامات کانادایی در تلاشند تا درخواست ویزای بیش از 2.1 میلیون نفر را بررسی کنند و این به این معنی است که بسیاری از دانشجویان با چنین تأخیرهایی مواجه‌اند. اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که همه‌ی درخواست های مجوز تحصیل از سراسر جهان بدون توجه به کشور مبدا به طور مساوی و بر اساس معیارهای یکسان ارزیابی می شوند به طور کلی، زمان لازم برای پردازش یک درخواست با توجه به عوامل زیادی، از جمله نوع درخواست ارسال شده، میزان خوب بودن و سرعت پاسخ متقاضیان به درخواست‌های اداره مهاجرت کانادا، از جمله ارائه مشخصات بیومتریک خود برای ارائه اطلاعات اضافی، متفاوت است.

بیش از سه‌برابرشدن موعد بررسی پذیرش دانشجویان برای بعضی از کشورهای کم‌درآمد!

طبق گزارش وب‌سایت Study International از زمان شروع همه‌گیری COVID-19، زمان پردازش مجوزهای بین‌المللی دانشجویی در کانادا بیش از سه برابر شده است!
طبق گزارش این وب‌سایت، به جای ۶۰ روز استاندارد برای بررسی پردازش دانشجویان، در برخی مناطق این بررسی، بیش از ۲۰۰ روز تاخیر داشت. نکته قابل‌اهمیت آنجاست که این سخت‌گیری و به‌تعویق‌انداختن برای دانشجویان کشورهای کم‌درآمد بیشتر هم شده است.
دانشجویان کشورهای کم‌درآمد و متوسط مانند نیجریه، افغانستان، بنگلادش و پاکستان با تاخیرهای بسیار طولانی مواجه‌ند که بنظر می‌رسد ناشی از الگوهای تبعیض_سیستماتیک و  نژادپرستی باشد.
درحالی که نرخ رد شدن صدور ویزا برای دانشجویان غیر آفریقایی 41 درصد است، اما این نرخ برای دانشجویان آفریقایی خصوصا از کشورهای فرانسوی زبان 69 درصد است. جالب توجه است که نرخ ردشدن ویزای دانشجویی در اتیوپی (۸۸٪)، غنا (۸۲٪) و رواندا (۸۱٪) بود.
علاوه بر این‌ها دانشجویانی که به طور هدفمند در دانشگاه‌های کانادا استخدام می شوند - اغلب به عنوان بخشی از استراتژی‌هایی که با اهداف مهاجرت دولتی همسو می شوند - ناگهان با رد و تاخیر غیرمنطقی ویزا مواجه می‌شوند.نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید