بلاتکلیفی طولانی مدت دانشجویان ایرانی برای اخذ مجوز تحصیلی کانادا

تاریخ انتشار
21:05:00 | 14 / 04 / 1401
عضو گروه کاری : کارآموز

بلاتکلیفی طولانی مدت دانشجویان ایرانی برای اخذ مجوز تحصیلی کانادا

blog-main-image

تاخیر در صدور مجوز تحصیلی از سمت اداره مهاجرت کانادا موجب بلاتکلیفی و از دست رفتن موقعیت تحصیل برای چنین تن از دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در این کشور شده است. بر این اساس حداقل ۱۱ دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه های کانادا بیش از یک سال منتظر صدور مجوز تحصیل خود بوده‌اند؛ تاخیری که موجب از دست رفتن فرص‌های مشابه و کاهش توان برنامه‌ریزی برای این دانشجویان شده است.

تاخیر در صدور مجوز تحصیلی از سمت اداره مهاجرت کانادا موجب بلاتکلیفی و از دست رفتن موقعیت تحصیل برای چنین تن از دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در این کشور شده است. بر این اساس حداقل 11 دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه های کانادا بیش از یک سال منتظر صدور مجوز تحصیل خود بوده‌اند؛ تاخیری که موجب از دست رفتن فرص‌های مشابه و کاهش توان برنامه‌ریزی برای این دانشجویان شده است.
طبق وب سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) متوسط زمان پردازش ویزا 12 هفته است اما بسیاری از دانشجویان همچنان منتظر نتیجه درخوست خود برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا هستند. این تاخیر موجب شد است که دانشجویان ایرانی چندین بار درخواست تعویق تحصیلی خود را به دانشگاه آتی خود ارائه دهند. علاوه بر این، تاخیر در صدور مجوز آموزشی بسیاری از ساتید کانادایی را نسبت به ارائه موقعیت به دانشجویان ایرانی «بدبین» کرده است.
کانادا بیش از پیش به یک مقصد محبوب برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است به طوریکه در سال های 2018 و 2019 میلادی به ترتیب 7035 و 9680 و در سال 2021 میلادی 11935 دانشجوی ایرانی موفق به دریافت مجوز تحصیلی کانادا شده اند. فقدان روابط دیپلماتیک بین کانادا و ایران از جمله دلایلی است که فرایند دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا را با دشواری‌های بیشتری همراه ساخته است.
در حال حاضر مقامات کانادایی در تلاشند تا درخواست ویزای بیش از 2.1 میلیون نفر را بررسی کنند و این به این معنی است که بسیاری از دانشجویان با چنین تأخیرهایی مواجه‌اند. اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است که همه‌ی درخواست های مجوز تحصیل از سراسر جهان بدون توجه به کشور مبدا به طور مساوی و بر اساس معیارهای یکسان ارزیابی می شوند به طور کلی، زمان لازم برای پردازش یک درخواست با توجه به عوامل زیادی، از جمله نوع درخواست ارسال شده، میزان خوب بودن و سرعت پاسخ متقاضیان به درخواست‌های اداره مهاجرت کانادا، از جمله ارائه مشخصات بیومتریک خود برای ارائه اطلاعات اضافی، متفاوت است.نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید