زنگ خطر آوارگي‌هاي اجباري در جهان؛ عبور تعداد آوارگان اجباري از مرز 100 ميليون نفر

تاریخ انتشار
15:02:00 | 02 / 03 / 1401
عضو گروه کاری : شبکه همکاران
عضو گروه کاری : مهاجرت های اجباری و پناهجویی

زنگ خطر آوارگي‌هاي اجباري در جهان؛ عبور تعداد آوارگان اجباري از مرز 100 ميليون نفر

blog-main-image

تعداد افرادی که در سطح جهان مجبور به فرار از جنگ، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه شده‌اند، اکنون برای اولین بار در تاریخ از مرز ۱۰۰ میلیون نفر عبور کرده است که بخشي از اين افزايش به دلیل وقوع جنگ در اوکراین و سایر درگیری‌های مرگبار در ساير نقاط جهان ایجاد شده است.

تعداد افرادی که در سطح جهان مجبور به فرار از جنگ، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه شده‌اند، اکنون برای اولین بار در تاریخ از مرز 100 میلیون نفر عبور کرده است که بخشي از اين افزايش به دلیل وقوع جنگ در اوکراین و سایر درگیری‌های مرگبار در ساير نقاط جهان ایجاد شده است.

بر اساس داده‌های جدید کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد آوارگان اجباری در سراسر جهان تا پایان سال 2021 به 90 میلیون نفر افزایش یافته است که اين آوارگي‌ها ناشی از امواج جدید خشونت یا درگیری طولانی مدت در کشورهایی از جمله اتیوپی، بورکینافاسو، میانمار، نیجریه، افغانستان و جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است. علاوه بر این، جنگ اوکراین در سال جاری 8 میلیون نفر را در داخل اين کشور آواره کرده است و بیش از 6 میلیون درخواست پناهجويي از اوکراین در ساير كشورها به ثبت رسيده است.

تعداد كل آوارگان اجباري در جهان شامل كليه پناهندگان و پناهجويان و نيز آوارگان داخلي است كه مركز نظارت و پايش آوارگي‌هاي داخلي (IDMC) تعداد آنها را تا پايان سال 2021 در جهان 59.1 ميليون نفر اعلام نموده است. 

وجود يكصد ميليون آواره در سطح جهان هشداري است براي دولت‌ها در راستاي حل و فصل منازعات و جلوگیری از درگیری‌های مخرب، پایان دادن به آزار و اذیت و رسیدگی به علل زمینه‌ای ايجاد آوارگي‌ها كه بايستي به عنوان زنگ خطر در سطح جهان به صدا درآمده و به گوش همگان برسد.

نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید