تحلیلی بر آمار خرید خانه توسط اتباع روسیه و اوکراین

تاریخ انتشار
17:35:00 | 15 / 12 / 1400
عضو گروه کاری : مهاجرت های اجباری و پناهجویی

تحلیلی بر آمار خرید خانه توسط اتباع روسیه و اوکراین

blog-main-image

• طبق جديدترين آمار منتشر شده توسط مركز آمار تركيه، در سال ۲۰۲۱، در مجموع ۵۹ هزار و ۲۸۲ مسكن توسط اتباع كشورهاي مختلف در كشور تركيه خريداري شده است. • بيشترين تعداد خانه‌هاي خريداري شده در كشور تركيه در سال ۲۰۲۱ توسط اتباع ايراني، و سپس اتباع كشورهاي عراق و روسيه به ثبت رسيده است. • با آغاز حمله روسیه به اوکراین در اواسط سال ۲۰۲۲، جهان شاهد ایجاد کانون جدیدی از بحران و مهاجرت بوده است. به گونه‌اي كه صدها هزار نفر از اتباع کشور اوکراین مجبور به ترک کشور خود شده¬اند. • کشور ترکیه که از گذشته نیز تبدیل به یکی از مقاصد اصلی سرمایه¬گذاران دو کشور روسیه و اوکراین بوده است، در تلاش خواهد بود تا از طريق برنامه‌هايي همچون اعطاي اقامت و تابعيت از طريق سرمايه گذاري، سرمایه¬گذاران بیشتری را جذب نماید. • در اين ميان، اتباع روس، بعنوان اصلی¬ترین مشتریان بازار مسکن ترکیه، با خرید نزدیک به ۵,۴۰۰ خانه در سال ۲۰۲۱ در رتبه سوم از نظر خرید بیشترین خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه قرار داشته¬اند. به علاوه اتباع كشور اوكراين نيز با دارا بودن جايگاه سيزدهم به لحاظ خريد خانه در تركيه، در سال ۲۰۲۱ ميلادي، ۱.۲۴۶ خانه در تركيه خريداري كرده‌اند • پيش‌بيني مي‌شود در سال ۲۰۲۲ به دلیل تبعات ناشي از وقوع جنگ و بحران‌هاي ناشي از آن در كشور اوكراين، و همچنین اثرات تحریم و بی ثباتی اقتصادی در روسیه بخشی از سرمایه¬گذاران روس به دنبال بازارهای جدید برای سرمایه¬گذاری و حفظ ارزش سرمایه خود در كشورهاي ديگر همچون تركيه باشند.

کشور ترکیه در چند سال اخیر تبدیل به یکی از مقاصد جذاب و اصلی برای خریداران خانه برای سرمایه­گذاران کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه شده است.­ در ميان خريداران خانه در كشور تركيه نام برخي كشورها ديده مي‌شود كه درگير جنگ، درگيري و يا بحران هستند. كشورهايي همچون عراق، افغانستان، اوكراين، يمن، فلسطين، مصر، سودان و ليبي. چنين كشورهايي به دليل ناامني و بي‌ثباتي سياسي- اقتصادي شاهد خروج سرمايه از كشور خود هستند. خواه اين سرمايه‌ها، سرمايه انساني باشد كه در قالب مهاجرت ظاهر مي‌شود و خواه سرمايه مالي كه در قالب سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف اقتصاد در كشورهاي ديگر كه داراي ثبات نسبي بالاتري هستند، رخ مي‌دهد. يكي از انواع سرمايه گذاري‌ها كه در سال‌هاي اخير روند آن افزايش يافته است، سرمايه‌گذاري در بخش مسكن است كه كشورهايي مانند تركيه توانسته است با تبليغات گسترده، بخشي از سرمايه كشورهاي ديگر را سرازير بخش ساخت و ساز و مسكن كرده و از اين طريق به سرمايه‌گذاران اقامت يا تابعيت كشور تركيه را اعطا كند.
طبق جديدترين آمار منتشر شده توسط مركز آمار تركيه، در سال 2021، در مجموع 59 هزار و 282 مسكن توسط اتباع كشورهاي مختلف در كشور تركيه خريداري شده است كه اين ميزان حدود 30 درصد بيشتر از تعداد خانه‌هاي خريداري شده در سال 2019 (41 هزار و 298) است. بيشترين تعداد خانه‌هاي خريداري شده در كشور تركيه در سال 2021 توسط اتباع ايراني (10 هزار و 56) و سپس اتباع كشورهاي عراق (هشت هزار و 661) و روسيه (پنج هزار و 379) به ثبت رسيده است.با آغاز حمله روسیه به اوکراین از اوایل اسفند سال 1400، جهان شاهد ایجاد کانون جدیدی از بحران و مهاجرت بوده است. به گونه‌اي كه صدها هزار نفر از اتباع کشور اوکراین مجبور به ترک کشور خود شده­اند. با فروپاشی زیرساخت­های این کشور اقشار مختلف جامعه مجبور به ترک کشور خواهند شد. در سوی دیگر جنگ، کشور روسیه قرار دارد که علاوه بر هزینه­های بالای جنگ بر اقتصاد این کشور، شاهد تحریم­های گسترده غرب بوده است. تحریم سرمایه­داران روس در کشورهای مختلف غربی و همچنین تحریم بانکی این کشور از جمله مهمترین عوامل محرک خروج سرمایه­داران و طبقه متوسط روس به کشورهای دیگر در سال 2022 خواهد بود.

در این راستا کشور ترکیه که از گذشته نیز تبدیل به یکی از مقاصد اصلی سرمایه­گذاران دو کشور روسیه و اوکراین بوده است، در تلاش خواهد بود تا سرمایه­گذاران بیشتری را جذب نماید. كشور اوكراين در هفت سال اخیر همواره جزء 20 كشور اصلي در زمينه خريد خانه در تركيه به شمار مي‌آيد. به گونه‌اي كه در سال 2021 و قبل از وقوع جنگ اساسي در اين كشور، 1.246 خانه توسط اتباع اين كشور در تركيه خريداري شده است و با اين آمار، كشور اوكراين جايگاه سيزدهم را در بين كشورهاي خريدار خانه در تركيه در سال 2021 دارا بوده است. این در حالی است که در مقایسه با سال 2015 اتباع اوکراینی در حدود 600 خانه در ترکیه خریداری کرده بودند.

اتباع کشور روسیه نیز از اصلی­ترین مشتریان بازار مسکن ترکیه هستند. اتباع روس با خرید نزدیک به 5.400 خانه در سال 2021 در رتبه سوم از نظر خرید بیشترین خانه توسط اتباع خارجی در ترکیه قرار داشته­اند. این موضع حاکی از افزایش 2.5 برابری خرید خانه توسط اتباع روس در ترکیه در مقایسه با سال 2015 است.

پيش‌بيني مي‌شود در سال 2022 به دلیل تبعات ناشي از وقوع جنگ و بحران‌هاي ناشي از آن در كشور اوكراين، و همچنین اثرات تحریم و بی ثباتی اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی در روسیه بخشی از سرمایه­گذاران روس به دنبال بازارهای جدید برای سرمایه­گذاری و حفظ ارزش سرمایه خود باشند. همچنین کسب تابعیت کشور دیگر برای اتباع روس به منظور فرار از تحریم­های غرب بسیار اهمیت خواهد داشت. در این راستا کشورهایی همچون ترکیه که از طریق موضوع اعطای تابعیت از طریق سرمایه­گذاری خارجی جذابیت­هایی را برای سرمایه­گذاران ایجاد می­نمایند، در رقابت با دیگر کشورها در جذب سرمایه­های سرگردان اتباع روس و اوکراین موفق­تر عمل خواهند کرد. موضوع دیگر در ارتباط با مزیت ترکیه در جذب سرمایه­گذاران روس و اوکراین، سیاست این کشور در موضوع تهاجم روسیه به اوکراین است؛ بطوریکه به عنوان عضو ناتو در کنار حمایت از اوکراین (از جمله حمایت سیاسی، فروش پهپاد و ...) همچنان در تلاش است تا روابط اقتصادی و سیاسی خود با روسیه را نیز به صورت متعادل حفظ نماید. این موضوع در انتخاب اتباع روس و اوکراین برای سرمایه­گذاری در بخش مسکن یا سایر بخش­های اقتصادی ترکیه تأثیرگذار خواهد بود. البته کشورهای اروپایی اعلام کرده­اند که به آوارگان اوکراینی مجوز اقامت سه ساله اعطاء خواهند داد. باید منظر ماند و دید که در عمل تا چه حد این طرح اقامتی در جذب سرمایه­گذاران اوکراینی موفق عمل خواهد کرد.


نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید