افغانستانی‌ها و بیشترین تجربه‌ٔ غم در جدیدترین نظرسنجی «گالوپ»

تاریخ انتشار
10:16:00 | 11 / 04 / 1401
عضو گروه کاری : مهاجرت های تحصیلی و دانشجویی

افغانستانی‌ها و بیشترین تجربه‌ٔ غم در جدیدترین نظرسنجی «گالوپ»

blog-main-image

نظر سنجی جدید گالوپ نشان می‌دهد که مردم جهان از نظر احساسی، استرس و ناآرامی بیشتری را نسبت به سالیان گذشته تجربه نموده‌اند. بر این اساس شاخص تجربیات منفی گالوپ در سال ۲۰۲۱ به بالاترین میزان خود یعنی ۳۳ درصد از سال ۲۰۰۶ رسیده است. در سال ۲۰۲۱، چهار نفر از هر ۱۰ بزرگسال در سراسر جهان اظهار نموده‌اند که نگرانی (۴۲٪) یا استرس (۴۱٪) زیادی را تجربه کرده اند ۳۱ درصد افراد درد فیزیکی زیاد، ۲۸ درصد حس غمگین بودن و ۲۳ درصد افراد نیز خشمگین بودن را تجربه کرده‌اند.

نظر سنجی جدید گالوپ نشان می‌دهد که مردم جهان از نظر احساسی، استرس و ناآرامی بیشتری را نسبت به سالیان گذشته تجربه نموده‌اند. بر این اساس شاخص تجربیات منفی گالوپ در سال 2021 به بالاترین میزان خود یعنی 33 درصد از سال 2006 رسیده است.
در سال 2021، چهار نفر از هر 10 بزرگسال در سراسر جهان اظهار نموده‌اند که نگرانی (42٪) یا استرس (41٪) زیادی را تجربه کرده اند 31 درصد افراد درد فیزیکی زیاد، 28 درصد حس غمگین بودن و 23 درصد افراد نیز خشمگین بودن را تجربه کرده‌اند.

علاوه بر افزایش تجارب منفی، در سال 2021 افراد کمتری احساسات مثبت را تجربه کرده‌اند. شاخص تجربیات مثبت گالوپ نشان می‌دهد که پس از چندین سال ثبات امتیاز شاخص تجربیات مثبت برای اولین بار از سال 2017 کاهش یافت و به 69 درصد رسید. سال گذشته، تقریباً از هر 10 نفر هفت نفر در سراسر جهان اظهار داشته‌اند که احساس آرامش می‌کنند (69%)، لذت زیادی را تجربه کرده‌اند (70%)، یا زیاد لبخند می‌زنند یا می‌خندند (72%). همچنین از هر 10 نفر 9 نفر احساس می‌کردند که با احترام (86٪) با آن‌ها رفتار می‌شود.
 در سال دوم همه‌گیری، مردم با عدم اطمینان بیشتری نسبت به سال قبل زندگی کرده‌اند و علی رغم با وجود واکسن‌ها، تعداد بیشتری از مردم بر اثر کووید-19 جان خود را از دست دادند. با این حال، همه گیری به طور کامل مقصر افزایش احساسات منفی نیست. داده های گالوپ نشان می دهد که جهان برای یک دهه در مسیری منفی قرار داشته است.افزایش تداوم تجارب منفی در سال 2021، همزمان با کاهش تجربیات مثبت، فهم این نکته را برای نشان می‌دهد برای سیاست‌گذاران ضروری‌ می‌سازد؛ ضرورتی که عدم توجه به آن می‌تواند زمینه‌ موج‌های مهاجرتی جدید در جهان را فراهم سازد.

افغانستان پیشتاز در تجارب منفی و غمگین بودن

زندگی افغان‌ها پیش از بازگشت طالبان به قدرت در سال 2021، در بحران قرار داشت. بیشتر افغان‌ها برای تامین غذا و سرپناه با مشکل مواجه بودند و تعداد کمی آز آن‌ها احساس امنیت می‌کردند. این تصویر تیره و تار با عقب نشینی آمریکا و روی کار آمدن طالبان دشوار تر هم شده است و نظرسنجی گالوپ نشان می‌دهد که افغان‌های بیشتری اندک شادی باقیمانده خود را از دست داده‌اند.
افغانستان از سال 2017 هر ساله به‌عنوان کشوری با کمترین تجربه احساس مثبت شناخته شده است. با این حال، نمره 32 کشور افغانستان در شاخص تجربیات مثبت در سال 2021 نه تنها پایین ترین نمره برای افغانستان، بلکه برای هر کشوری که گالوپ در 16 سال گذشته آن را مورد بررسی قرار داده است، بوده است. اگرچه قبل از اینکه طالبان بر افغانستان مسلط شود، احساس تجربیات مثبت اندک بود، اما این احساسات تا حد زیادی در سال 2021 از افغانستان ناپدید شدند. بر این اساس درصد افغان‌هایی که اظهار داشته‌اند که احساس لذت می‌کنند، لبخند می‌زنند یا می‌خندند، نکته جالبی یاد می‌گیرند یا احساس آرامش می‌کنند، همه به پایین ترین حد خود سقوط کرده‌اند.همچنین نگرانی، استرس و غم در سال 2021 در افغانستان به سطح بی سابقه ای رسیده است.80 درصد از مردم افغانستان نگران، 74 درصد احساس استرس و 61 درصد بیشتر از روز قبل احساس غم و اندوه داشته‌اند.
نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید