نگاهی به پیشنهادات اصلاحی بایدن برای اصلاح قوانین مهاجرتی در اولین روز ریاست جمهوری

تاریخ انتشار
10:45:00 | 01 / 11 / 1399
عضو گروه کاری : مهاجرت های تحصیلی و دانشجویی

نگاهی به پیشنهادات اصلاحی بایدن برای اصلاح قوانین مهاجرتی در اولین روز ریاست جمهوری

blog-main-image

به گفته مقامات گذار، قوانین پیشنهادی بایدن شامل چندین بازنگری دیگر در روند قانونی مهاجرت خواهد بود. این قوانین امکان استفاده از ظرفیت کارت‌های سبز که در سال‌های گذشته بلا استفاده مانده‌اند را آزاد می‌کند. در اقدامی دیگر همسر و فرزندان متقاضیان کارت سبز دیگر در سهمیه کلی کارت‌های سبز شمارش نمی‌شوند و عملا کارت های سبز بیشتری آزاد خواهد شد. علاوه بر این مجوز کار برای همسران و فرزندان دارندگان ویزای کار موقت بلا مانع خواهد شد، اگرچه تعداد ویزاهای H-۱B موجود برای کارگران خارجی با مهارت بالا و ویزاهای H۲-B برای کارگران غیر کشاورزی با مهارت پایین گسترش نخواهد یافت. فارغ التحصیلان مقطع دکترا نیز در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات نیز از محدودیت ویزا معاف هستند. به گفته منقدان رفع این محدودیت باعث می‌شود که مهاجران با استعداد به نقاط دیگر جهان مهاجرت نکنند و در آمریکا بمانند.

رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، جو بایدن در روز تحلیف خود، بازنگری گسترده ای در قوانین مهاجرت کشور انجام خواهد داد. این اصلاحات شامل اصلاح مسیر هشت ساله شهروندی برای مهاجران فاقد وضعیت قانونی و گسترش طرح‌های مربوط به پذیرش پناهندگان و همچنین یک طرح اجرایی است که با استفاده از تکنولوژی گشت زنی در مرز را تقویت خواهد کرد. دولت جدید گفته است که بایدن در اولین روز خود دستورات اجرایی زیادی را از جمله دستورالعمل ممنوعیت ورود شهروندان برخی از کشورهای مسلمان به ایالات متحده را لغو می کند.

محور اصلی این طرح که روز چهارشنبه  از سوی بایدن و معاون رییس جمهور کاملا هریس به کنگره ارسال خواهد شد مربوط به اصلاح مسیر هشت ساله است که میلیون ها مهاجر واجد شرایط را برای مدت 5 سال در یک وضعیت موقتی قرار می دهد و سپس به محض احراز شرایط خاصی مانند بررسی پیشینه و پرداخت مالیات، به آنها کارت سبز اعطا می‌کند. این مهاجران می توانند سه سال بعد درخواست شهروندی دهند. پیشنهاد بایدن همچنین یک برنامه پذیرش پناهندگان در مراکز پردازش متعدد خارج از کشور ایجاد می کند که به شناسایی و غربالگری افرادی که شرایط پذیرش پناهندگی در ایالات متحده را دارند کمک می کند.

به گفته مقامات گذار، قوانین پیشنهادی بایدن شامل چندین بازنگری دیگر در روند قانونی مهاجرت خواهد بود. این قوانین امکان استفاده از ظرفیت کارت‌های سبز که در سال‌های گذشته بلا استفاده مانده‌اند را آزاد می‌کند. در اقدامی دیگر همسر و فرزندان متقاضیان کارت سبز دیگر در سهمیه کلی کارت‌های سبز شمارش نمی‌شوند و عملا کارت های سبز بیشتری آزاد خواهد شد. علاوه بر این مجوز کار برای همسران و فرزندان دارندگان ویزای کار موقت بلا مانع خواهد شد، اگرچه تعداد ویزاهای H-1B موجود برای کارگران خارجی با مهارت بالا و ویزاهای H2-B برای کارگران غیر کشاورزی با مهارت پایین گسترش نخواهد یافت. فارغ التحصیلان مقطع دکترا نیز در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات نیز از محدودیت ویزا معاف هستند. به گفته منقدان رفع این محدودیت باعث می‌شود که مهاجران با استعداد به نقاط دیگر جهان مهاجرت نکنند و در آمریکا بمانند.

طرح رئیس جمهور منتخب با تمجید طرفداران مهاجرت و قانونگذاران دموکرات روبرو شده است که برای دهه ها تلاش می کردند سیستم مهاجرتی ایالات متحده را اصلاح اساسی کنند. این درحالی است که حزب جمهوری خواه، به رهبری دونالد ترامپ، به سیاست‌های مهاجرتی راست گرایانه و محدود کننده مهاجرت گرایش دارند و این امر می‌تواند به دست آوردن پشتیبانی لازم برای تصویب طرح را با مشکل روبرو سازد.  

بر خلاف دولت اوباما که در اوایل دوره ریاست جمهوری خود به دلیل عدم تسهیل قوانین مهاجرت مورد انتقاد شدید جامعه لاتین تباران قرار گرفت، در حالی که سنا، مجلس و کاخ سفید در اختیار دموکرات‌ها قرار داشت، جو بایدن مهاجرت را به عنوان مرحم فوری برای جبران خسارات اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در اولویت اصلی خود قرار داده است.

  • منبعی برای این محتوا منتشر نشده است
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید