آوارگان اجباری و افراد بی‌تابعیت، آسیب‌پذیرترین گروه‌ در معرض ويروس كوويد-19

تاریخ انتشار
11:50:00 | 19 / 11 / 1400

آوارگان اجباری و افراد بی‌تابعیت، آسیب‌پذیرترین گروه‌ در معرض ويروس كوويد-19

blog-main-image

آخرین داده‌های موجود از کاهش قابل توجه جریان‌های مهاجرتی به کشورهای گروه ۲۰ در سال ۲۰۲۰ حكايت دارد. در مجموع، ۷ تا ۷,۵ میلیون مهاجر جدید موقت و دائم در سال ۲۰۲۰ وارد کشورهای گروه ۲۰ شده‌اند که به طور متوسط اين ميزان حدود ۴۰ درصد کاهش را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد.

گزارش سالانه مهاجرت‌هاي بین المللی و جابجایی اجباری به كشورهاي گروه 20 در سال 2021


آخرین داده‌های موجود از کاهش قابل توجه جریان‌های مهاجرتی به کشورهای گروه 20 در سال 2020 حكايت دارد. در مجموع، 7 تا 7.5 میلیون مهاجر جدید موقت و دائم در سال 2020 وارد کشورهای گروه 20 شده‌اند که به طور متوسط اين ميزان حدود 40 درصد کاهش را نسبت به سال 2019 نشان می‌دهد.

علیرغم کاهش جریان ورودی مهاجران، ممكن است تعداد ثابت مهاجران بین المللی در برخي از کشورهای گروه 20 افزایش یافته باشد؛ چراكه مهاجرت و مهاجرت بازگشتی نیز به دلیل شیوع بیماری همه گیر محدود شده است.

در سال 2020، دانشجویان بین المللی به طور کلی مشمول محدودیت‌های سفر و شرایط قرنطینه بودند. برخی از کشورهای گروه 20 کاهش شدید ورودی دانشجويان بين المللي را گزارش کردند، در حالی که برخی دیگر از كشورها، پردازش درخواست‌های ویزای دانشجویی را به دليل به حداقل رساندن اثرات شيوع همه‌گيري در اولویت قرار دادند.

تا پایان سال 2020، کشورهای گروه 20 میزبان 7.7 میلیون پناهنده بودند که حدود 37 درصد از کل پناهندگان تحت پوشش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) را تشکیل می‌دهند.

در طول سال 2020 ميلادي، 870 هزار و 800 درخواست جدید پناهندگی (درخواست براي اولين بار) در کشورهای گروه 20 به ثبت رسيد که اين ميزان، 23 درصد کمتر از سال 2019 بوده است.

در سال 2020، اسکان مجدد پناهندگان به پایین ترین سطح خود در تقریباً دو دهه اخیر رسید. تنها 34 هزار و 400 پناهنده در 21 کشور اسکان داده شدند كه اين ميزان تنها یک سوم اسکان مجدد در سال 2019 بوده است.

کارگران مهاجر که 4.9 درصد از نیروی کار جهانی را تشکیل می‌دهند، کمک‌هاي قابل توجهي براي رسیدگی به چالش‌ها و پیامدهای همه گیري COVID-19 کرده‌اند. مشارکت آنها در بخش های اساسی در طیف‌هاي مختلف مهارتی از مشاغل پزشکی گرفته تا کارگران فصلی کشاورزی و همچنین از امنیت و نظافت تا خدمات فناوری اطلاعات قابل مشاهده بود.

شواهد کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) نشان می‌دهد که آوارگان اجباری و افراد بی‌تابعیت از جمله گروه‌هایي بودند که از شيوع ويروس كوويد-19 به شدت آسیب دیده‌اند و با افزایش ناامنی غذایی و اقتصادی و همچنین چالش‌هایی برای دسترسی به خدمات بهداشتی و محافظتي مواجه بوده‌اند.

جریان وجوه ارسالي مهاجران در سال 2020 انعطاف پذیر باقی ماند و بسیار کمتر از پیش بینی‌هاي اولیه کاهش یافت. جریان وجوه ارسالي مهاجران به کشورهای با درآمد کم و متوسط در سال 2020 به 540 میلیارد دلار رسید که تنها 1.6 درصد کمتر از مجموع 548 میلیارد دلار ارسال شده در سال 2019 است.

بطور كلي همه گیری روندهای جاری به سمت دیجیتالی شدن و اتوماسیون را تسریع کرده است. این امر در مورد توسعه سیستم‌های درخواست آنلاین برای اجازه اقامت و ویزای اقامت طولانی، استفاده از فناوری‌های دیجیتال در مراحل پناهندگی یا خدمات یکپارچه سازی و غیره را تصديق می‌کند.


نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید