بررسی ویژگی‌های جمعیتی مهاجران سیاه‌پوست در امریکا

تاریخ انتشار
16:21:00 | 09 / 11 / 1400
عضو گروه کاری : مهاجرت های تحصیلی و دانشجویی

بررسی ویژگی‌های جمعیتی مهاجران سیاه‌پوست در امریکا

blog-main-image

از هر ده سیاه‌پوستی كه ایالات‌متحده آمريكا زندگي مي‎كند، يك نفر مهاجر است. در حال حاضر (۲۰۱۹) ۴,۶ ميليون مهاجر سیاه‌پوست در آمريكا زندگي مي‌كنند. پیش‌بینی مي‌شود كه جمعيت مهاجران سیاه‌پوست آمريكا تا سال ۲۰۶۰ ميلادي به ۹.۵ ميليون نفر افزايش يابد. • به‌طوركلي ۳۳ درصد از مهاجران آمريكايي داراي تحصيلات دانشگاهي يا بالاتر هستند. از ميان جمعيت سیاه‌پوستانی كه داراي تحصيلات دانشگاهي يا بالاتر هستند، ۲۲ درصد سیاه‌پوستانی هستند كه در ایالات‌متحده آمريكا به دنيا آمده‌اند و ۳۳ درصد افراد خارجي هستند كه به ایالات‌متحده مهاجرت كرد‌ه‌اند.

بررسي ويژگي‌هاي جمعيتي مهاجران سیاه‌پوست در آمريكا


از هر ده سیاه‌پوستی كه ایالات‌متحده آمريكا زندگي مي‎كند، يك نفر مهاجر است. در حال حاضر (2019) 4.6 ميليون مهاجر سیاه‌پوست در آمريكا زندگي مي‌كنند. پیش‌بینی مي‌شود كه جمعيت مهاجران سیاه‌پوست آمريكا تا سال 2060 ميلادي به 9.5 ميليون نفر افزايش يابد.


به‌طوركلي 33 درصد از مهاجران آمريكايي داراي تحصيلات دانشگاهي يا بالاتر هستند. از ميان جمعيت سیاه‌پوستانی كه داراي تحصيلات دانشگاهي يا بالاتر هستند، 22 درصد سیاه‌پوستانی هستند كه در ایالات‌متحده آمريكا به دنيا آمده‌اند و 33 درصد افراد خارجي هستند كه به ایالات‌متحده مهاجرت كرد‌ه‌اند.


به لحاظ درآمدي نيز اختلاف محسوسي بين متوسط درآمد تمام خانوارهاي مهاجر و سرپرستان سیاه‌پوست مهاجر وجود داشته است. در سال 2019 متوسط درآمد خانوار مهاجر در آمريكا 63 هزار دلار و متوسط درآمد خانوار سیاه‌پوست مهاجر 57 هزار دلار بوده است. همچنين بررسي درآمد مهاجران سیاه‌پوست متولدشده در آمريكا و ساير مهاجران سیاه‌پوست در آمريكا نشان مي‌دهد كه مهاجران سیاه‌پوست متولدشده در آمريكا با 57 هزار دلار در مقايسه با درآمد 42 هزار دلاري ساير مهاجران سیاه‌پوست از وضعيت بهتري برخوردارند شكاف درآمدي ديده مي‌شود.


سهم تقریباً مشابهی از مهاجران سیاه‌پوست و همه مهاجران آمریکایی زیرخط فقر زندگی می‌کردند (به ترتیب 14 و 13 درصد). حدود 14 درصد از مهاجران سیاه‌پوست در سال 2019 (قبل از همه‌گیری کووید-19) زیرخط فقر زندگی می‌کردند، نرخی کمتر از سیاه‌پوستان متولد آمریکا (19 درصد) اما بالاتر از نرخ فقر در کل جمعیت ایالات‌متحده (11 درصد).


اکثریت قریب به‌اتفاق مهاجران سیاه‌پوست از دو منطقه کارائیب و آفریقا هستند. این دو منطقه 88 درصد از تمام سیاه‌پوستان متولد خارج از کشور در ایالات‌متحده را در سال 2019 تشکیل می‌دهند. جامائيكا، هايتي، نيجريه، اتيوپي و دومينيكن به ترتيب پنج كشور اصلي مبدأ مهاجران در ایالات‌متحده هستند.


به‌طورکلی نیمی از مهاجران ایالات‌متحده بعد از سال 2000 ميلادي به ایالات‌متحده مهاجرت کرده‌اند. تقریباً از هر 10 سیاه‌پوست متولد خارج از کشور که در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند، شش نفر (58٪) در سال 2000 یا بعدازآن به ایالات‌متحده مهاجرت کرده‌اند. همچنين از هر ده نفر (31%) سه نفر بین سال‌های 2010 تا 2019 به ایالات‌متحده مهاجرت کرده‌اند و کمی بیش از یک‌چهارم (27%) از سال 2000 تا 2009 به این کشور مهاجرت کرده‌اند.


ساختار جمعيتي مهاجران سیاه‌پوست در آمريكا از سال 2000 تا 2019 نيز دستخوش تغيير شده است. در سال 2000 ميانگين سني مهاجران سیاه‌پوست در ایالات‌متحده آمريكا 37 سال و در حال حاضر 42 سال است. بااین‌حال ميانگين سني سیاه‌پوستان متولدشده در آمريكا در مقايسه با سیاه‌پوستان متولد خارج از كشور تفاوت دارد و اين ميانگين براي سیاه‌پوستان متولد ایالات‌متحده 30 سال است.


اکثریت قریب به‌اتفاق مهاجران سیاه‌پوست در سال 2019 در شمال شرقی یا جنوب ایالات‌متحده زندگي (79٪) زندگی می‌کردند. منطقه جنوب با 42 درصد بیشترین سهم از جمعیت مهاجر سیاه‌پوست را در اختیار دارد. شمال شرق دومین سهم (36٪) از جمعیت مهاجر سیاه‌پوست را داشت. نیویورک با حدود 900 هزار مهاجر سیاه‌پوست در سال 2019، بزرگ‌ترین جمعیت مهاجر سیاه‌پوست در این کشور را در خود جای‌داده است و از سال 2000 تاکنون چنین بوده است. فلوریدا با تقریباً 800 هزار نفر دومین جمعیت بزرگ را در خود جای‌داده است. تگزاس، نیوجرسی، مریلند و ماساچوست ساير ايالات پرجمعيتي هستند كه مهاجران سیاه‌پوست را در خود جای‌داده‌اند.


حدود هفت نفر از هر ده سیاه‌پوست بزرگ‌سال متولد ایالات‌متحده پروتستان هستند (68%)، درحالی‌که 53٪ از جمعیت سیاه‌پوستان مهاجر این وابستگی مذهبی را دارند. سهم بیشتری از بزرگ‌سالان سیاه‌پوست مهاجر نسبت به همتایان سیاه‌پوست متولد آمریکا کاتولیک هستند (19 درصد در مقابل 5 درصد) و سهم کمی کوچک‌تر به هیچ دینی وابسته نیستند (18 درصد در مقابل 22 درصد).


نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید