ادامه سیاست‌های مهاجرتی سختگیرانه دولت آمریکا

تاریخ انتشار
13:08:00 | 08 / 06 / 1399
عضو گروه کاری : مهاجرت های تحصیلی و دانشجویی

ادامه سیاست‌های مهاجرتی سختگیرانه دولت آمریکا

blog-main-image

در مرکز خدمات تگزاس، از تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۰، زمان پردازش برای “برنامه‌های افزایش یا تغییر وضعیت غیر مهاجرین” (I-۵۳۹)، ۹ تا ۱۱ ماه و نیم به طول انجامیده است. این بدان معناست که یک دانشجو باید یک سال قبل برای تمدید پرونده خود درخواست دهد، که این اقدام احتمالاً توسط USCIS مجاز نخواهد بود. بی شک ادامه این روند نه تنها ایالات متحده را از منافع اقتصادی ناشی از حضور دانشجویان بین المللی در آمریکا محروم می‌کند بلکه موجب از دست دادن بزرگترین دارایی سیاست خارجی آمریکا یعنی دانشجویان بین المللی می‌شود

ایالات متحده آمریکا همواره به عنوان قبله آمال دانشجویان بین المللی برای تحصیل بوده است اما در چند سال گذشته و با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، اجرای سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی در راستای محدود کردن جریان ورودی به ایالات متحده منجر به کاهش محبوبیت این کشور به عنوان مقصد اول دانشجویان بین المللی شده است و این امر دانشجویان بین المللی را به مقاصد سهل الوصول تری از جمله کانادا هدایت کرده است. شاهد این مدعا، کاهش 10.4 درصدی در ثبت نام دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی  19-2018 نسبت به سال تحصیلی 16-2015  می باشد (open doors, 2020). این کاهش در ثبت نام دانشجویان  بین المللی به معنای از دست دادن میلیاردها دلار درآمد و ایجاد شغلی است که هر ساله به واسطه حضور دانشجویان بین المللی نصیب اقتصاد آمریکا می‌شود. تنها در سال تحصیلی 2018-2017  دانشجویان بین المللی 39 میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا کمک کرده و حضور آنها منجر به ایجاد و پشتیبانی از 455 هزار شغل شده است (NAFSA, 2019). با توجه به ضرر و زیان اقتصادی ناشی از کاهش تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا اما به نظر می‌رسد که پافشاری بر اتخاذ تصمیمات سختگیرانه مهاجرتی کماکان ادامه دارد.

اقدام بعدی دولت ترامپ که علیه اتباع خارجی با مهارت بالا در حال شکل گیری است، ممکن است به محدود کردن مدت اقامت دانشجویان بین المللی پس از پذیرش در ایالات متحده منجر شود. این امر از طریق قانون جدیدی صورت می گیرد که “مدت زمان ماندگاری” دانشجویان بین المللی را حذف می کند. در حال حاضر دانشجویان به محض پذیرش در آمریکا، می توانند تحصیلات خود را تا زمان اتمام، بدون نیاز به تأییدیه های اضافی ادامه دهند. این محدودیت جدید از طریق در نظر گرفتن حداکثر مدت زمان اقامت مجاز برای دانشجویان بین المللی عملی خواهد شد. تاریخ در نظر گرفته شده برای انتشار قانون پیشنهادی فوریه سال 2020 می‌باشد. تعویض “مدت زمان فعلی” حضور دانشجویان بین المللی با “حداکثر مدت اقامت مجاز” باعث عدم اطمینان دانشجویان می شود. این امر مستلزم آن است که دانشجویان در هر مرحله از تحصیلات خود در ایالات متحده، مانند انتقال از دوره کارشناسی به مقطع کارشناسی ارشد، مجوزهای جدید کسب کنند. پیش بینی می شود که هزینه های اضافی متحمل شده به دانشجویان بین المللی برای هر بار تمدید و اخذ مجوزهای جدید می تواند 1500 دلار یا بیشتر باشد. همچنین اداره اتباع و مهاجرت ایالات متحده[1] (USCIS) باید این درخواست‌ها را تایید کند که ممکن است باعث تأخیر یا مردود شدن آنها شود و در صورت عدم تمدید به موقع دانشجو باید کشور را ترک کند. تحلیلگران هزینه های بالا در ایالات متحده و محدود کردن سیاست های مهاجرتی دولت ترامپ را مقصر کاهش اخیر ثبت نام دانشجویان بین المللی می‌دانند. این سیاست جدید باعث می شود هزینه های دانشجویان بیشتر و بسیار محدود کننده تر از وضع موجود شود. با توجه به تأخیرهای قابل توجه در پردازش خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) به دلیل حجم کاری بالای آن، بعید است که این آژانس درخواست های بسیاری از دانش آموزان را به موقع تأیید کند. در مرکز خدمات تگزاس، از تاریخ 4 فوریه 2020، زمان پردازش برای “برنامه‌های افزایش یا تغییر وضعیت غیر مهاجرین” (I-539)، 9 تا 11 ماه و نیم به طول انجامیده است. این بدان معناست که یک دانشجو باید یک سال قبل برای تمدید پرونده خود درخواست دهد، که این اقدام احتمالاً توسط USCIS مجاز نخواهد بود. بی شک ادامه این روند نه تنها ایالات متحده را از منافع اقتصادی ناشی از حضور دانشجویان بین المللی در آمریکا محروم می‌کند بلکه موجب از دست دادن بزرگترین دارایی سیاست خارجی آمریکا یعنی دانشجویان بین المللی می‌شود.

  • منبعی برای این محتوا منتشر نشده است
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید