«ویزای آموزشی»؛ در باغ سبز جدید عربستان برای جذب استعدادها

تاریخ انتشار
14:49:00 | 08 / 08 / 1401

«ویزای آموزشی»؛ در باغ سبز جدید عربستان برای جذب استعدادها

blog-main-image

عربستان سعودی اخیرا اعلام کرده است که ویزاهای تحصیلی بلند مدت و کوتاه مدت را در اختیار دانشجویان خارجی قرار خواهد داد. این تصمیم که توسط شورای وزیران کشور عربستان سعودی اتخاذ شده، دو گرو از دانشجویان و دانش پژوهان بین‌المللی را که مایل به تحصیل یا گذراندن دوره‌های تحصیلی در این کشور هستند را هدف قرار می‌دهد.

عربستان سعودی اخیرا اعلام کرده است که ویزاهای تحصیلی بلند مدت و کوتاه مدت را در اختیار دانشجویان خارجی قرار خواهد داد. این تصمیم که توسط شورای وزیران کشور عربستان سعودی اتخاذ شده، دو گروه از دانشجویان و دانش پژوهان بین‌المللی را که مایل به تحصیل یا گذراندن دوره‌های تحصیلی در این کشور هستند را هدف قرار می‌دهد.
طبق این قانون جدید ویزای تحصیلی بلندمدت به دانشجویان، محققان و کارشناسان برای اهداف مطالعاتی و بازدیدهای تحقیقاتی دانشگاهی اعطا می شود، در حالی که ویزای کوتاه مدت به دانشجویان یا دانش پژوهان بازدیدکننده به منظور آموزش یا شرکت در برنامه های تحصیلی کوتاه اعطا می‌شود. لازم به ذکر است که دارندگان هر دو نوع ویزا از الزام قانونی ارائه حامی مالی معاف هستند.
این ابتکار که بخشی از چشم انداز سال 2030 در عربستان سعودی است، با هدف ارتقا بخش آموزش این کشور و معرفی عربستان به‌عنوان مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی است. تامین نیروی انسانی متخصص با نیازها و اهداف توسعه‌ای عربستان سعودی از دیگر اهدافی است که در اعطای چنین ویزاهایی به دانشجویان بین‌المللی مد نظر سیاستگذاران آموزشی در عربستان سعودی بوده است. علاوه بر این مقامات سعودی قصد دارند که این کشور را به شوری برجسته در رشته‌های عربی و اسلامی همچون امور مالی اسلامی تبدیل نمایند.
مقامات سعودی امید دارند که با اجرای این طرح علاوه بر ارتقای استانداردهای آموزشی و ارتقای رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی، با استفاده از دانشجویان بین‌المللی تصویر مثبتی از کشور خود به جهانیان ارائه کنند. در واقع معرفی عربستان به‌عنوان کشوری پیشرو و مترقی که الهام بخش ارزش‌های اعتدال و مدرن سازی در منطقه خاورمیانه است، از دیگر اهداف جاه طلبانه‌ای است که عربستان سعودی در برنامه چشم انداز خود پیگیری می‌کند.
اگرچه جزئیات و شرایط اعطای این ویزاها برای دانشجویان بین‌المللی هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما عربستان سعودی قصد دارد با ارسال چنین پیامی به دانشجویان بین‌المللی زمینه خوشامدگویی خود را نسبت به حضور آنان در این کشور اعلان نماید.نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید