جوابیه معاونت علمی در مورد موضوع ادعای مهاجرت دانش بنیان‌ها

تاریخ انتشار
14:02:00 | 27 / 04 / 1401

جوابیه معاونت علمی در مورد موضوع ادعای مهاجرت دانش بنیان‌ها

blog-main-image

پیرو انتشار اخبار متعددی دربارۀ ادعای «مهاجرت دانش‌بنیان‌ها» در روزهای اخیر در روزنامه‌های کشور، رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بیانیه‌ای به خطاب به مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده است.

پیرو انتشار اخبار متعددی دربارۀ ادعای «مهاجرت دانش‌بنیان‌ها» در روزهای اخیر در روزنامه‌های کشور، رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بیانیه‌ای به خطاب به مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده است. 

جناب آقای علیرضا بختیاری

مدیرمسئول محترم روزنامه دنیای اقتصاد

با سلام و احترام
نظر به گزارش منتشرشده در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 26 تیرماه 1401 با تیتر «کوچ جمعی دانش‌بنیان‌ها» توضیحات این مرکز به شرح پیوست ارسال می‌گردد. 

خواهشمند است برابر با قانون مطبوعات این توضیحات را عیناً در همان صفحه جهت تنویر افکار عمومی و به‌خصوص مخاطبان فهیم آن رسانه محترم منتشر نمایید: 


در سال‌های اخیر و با توجه به تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشور ایران و همچنین مشکلاتی همچون بالا رفتن نرخ ارز، برخی از شرکت‌ها تمایل به مهاجرت به خارج از کشور داشته‌اند؛ هرچند که براساس آمار موجود مهاجرت شرکت‌ها در مقایسه با سایر مهاجرت ها بسیار ناچیز و اندک است، با این حال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه دیگر نهادهای اثرگذار در اکوسیستم نوآوری کشور، تلاش داشته تا با ارائه مشوق‌ها و تسهیلات، جذابیت‌هایی را برای ماندن و فعالیت شرکت‌ها در داخل کشور فراهم نماید که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
1- در ماده 2 قانون جهش تولید دانش‌بنیان، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با همکاری دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری موظف شده‌اند نسبت به تشخیص نقاط آسیب‌پذیر اقتصادی و صنعتی ناشی از «تحریم‌»ها اقدام نموده و با ارائه مشاوره، چالش‌های آن‌ها را در حوزه‌های آسیب‌پذیر از جمله تعاملات بین‌المللی، مالیات، گمرک، تسهیلات بانکی و تبادلات ارزی موردحمایت قرار دهد. اجرای این ماده از قانون تا حد زیادی می‌تواند اثرات تحریم برای شرکت‌های دانش بنیان را خنثی کند.
 
2- معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه صندوق نوآوری و شکوفایی و برخی دیگر از دستگاه‌های اجرایی کشور از ابتدای اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به ارائه حمایت‌های متنوعی از این شرکت‌ها پرداخته‌اند که درمجموع بیش از 110 حمایت مختلف را شامل می‌شود. با پایش و بررسی این حمایت‌ها می‌توان به جرات بیان داشت که اکثریت این حمایت‌ها در راستای توسعه بازار و رفع مشکلات مالی شرکت‌های دانش‌بنیان هست: مواردی مثل معافیت‌ها و حمایت‌های مالیاتی، تسهیلات تولید صنعتی، تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات اشتغال پایدار، انواع مشاوره در حوزه‌های مختلف مالی، پکیج‌های صادراتی و تأمین مالی، تنها بخشی از این حمایت‌هاست. 
 
 
3- معاونت علمی و فناوری تنها به این حمایت‌ها بسنده نکرده و حتی برای بازگرداندن سرمایه‌های انسانی مهاجرت کرده به خارج از کشور تلاش‌های مثمرثمری داشته است. اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به‌منظور انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به داخل کشور توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت و با همکاری پایگاه‌های تخصصی همکار، تنها در طی یک سال گذشته 560 متخصص و دانشجوی ایرانی را به کشور از یکصد دانشگاه برتر دنیا بازگردانده است.
 
4- رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همواره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است و سعی بر آن بوده که تا جای ممکن مشکلات این شرکت‌ها پیگیری و حل شود؛ اما با این وجود همچنان مشکلات زیادی سد راه تولیدکنندگان عزیز کشور است.
 معاونت علمی و فناوری اجرایی سازی قانون جدید جهش تولید دانش بنیان در اولویت خود قرار داده که این قانون پیشرفته می تواند تغییرات عمده ای را در ساختار اقتصادی کشور ایجاد نماید. امیدواریم با همراهی رسانه های محترم کشور و ارگانهای مربوطه با تسریع اجرایی سازی قانون جدید تحولات جدی در رفع مشکلات و اصلاح محیط کسب و کار شرکتها ایجاد گردد.


پرویز کرمی 
رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاقنظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید