80 درصد کودکان کار گلستان تبعه افغانستان هستند/ از کودکان کار خرید نکنید

تاریخ انتشار
09:33:00 | 28 / 03 / 1401

80 درصد کودکان کار گلستان تبعه افغانستان هستند/ از کودکان کار خرید نکنید

blog-main-image

سرپرست اداره‌کل بهزیستی استان گلستان گفت: براساس آمار سال ۱۳۹۹، ۴۰۵ کودک کار و خیابانی در گلستان شناسایی شدند که ۸۰ درصد آنها از اتباع بیگانه افاغنه هستند.

 سرپرست اداره‌کل بهزیستی استان گلستان گفت: براساس آمار سال ۱۳۹۹، ۴۰۵ کودک کار و خیابانی در گلستان شناسایی شدند که ۸۰ درصد آنها از اتباع بیگانه افاغنه هستند.
عارف کیانی در خصوص وضعیت کودکان کار در استان گلستان در گفتگو با خبرنگاران، گفت: به افراد زیر ۱۸ سال که در کنار خانواده زندگی می کنند و اوقاتی از وقت خود را در کنار خانواده و یا کارگاه های حرفه ای و یا مزارع مشغول به کار می‌شوند را کودکان کار می گویند، همچنین کودکانی که اعم از ایرانی و یا غیرایرانی در یک ساعت از شبانه روز در خیابان ها و اماکن پرتردد مثل پارک ها و پایانه ها و غیره به صورت دائمی یا موقت مشغول کسب درآمد و یا وقت گذرانی هستند و سرپرست دارند را کودکان کار و خیابانی می گویند.
وی با اشاره به اینکه براساس آمار سال ۱۳۹۹، ۴۰۵ کودک کار و خیابانی در استان گلستان شناسایی شدند، یادآور شد: از این تعداد ۸۰ درصد آنها از اتباع بیگانه افاغنه هستند و ۲۲۲ نفر در گرگان و ۱۷۳ نفر در گنبدکاووس زندگی می کنند.
سرپرست اداره‌کل بهزیستی استان گلستان به اقدامات بهزیستی گلستان در ساماندهی کودکان کار اشاره کرد و توضیح داد: بهزیستی گلستان دو مرکز روزانه حمایت آموزشی کودکان کار و خیابانی کار در گرگان و دیگری در شرق گلستان با محوریت گنبدکاووس راه‌اندازی کرده است، همچنین یک مرکز شبانه روزی در محمدآباد گرگان راه‌اندازی شده که تمامی خدمات از جمله شناسایی، جذب و برنامه ریزی برای توانمندسازی این دسته از کودکان در دستور کار قرار گرفته تا از طریق آموزش مهارت های زندگی، حرفه آموزی و دیگر برنامه های متنوع این پدیده از سطح جامعه برچیده شود.

با کودکان کار ترحم‌گونه رفتار نکنیم

کیانی با بیان اینکه بهزیستی نسبت به جذب این کودکان و همچنین کمک های مالی برای خروج آنها از خیابان ها اقدام کرده است، متذکر شد: تدوین آیین نامه ساماندهی کودکان کار در خیابان و و پیگیری برای اجرایی شدن ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و رشد جوانان از دیگر اقدامات بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار بوده که ۲۳ دستگاه اجرایی در این فعالیت نقش دارند.
وی از مردم خواست از برخورد ترحمی با کودکان کار بپرهیزند و تاکید کرد: مردم در برخورد با این دسته از کودکان رفتار ترحم‌آمیز نداشته باشند و یا از آنها خرید نکنند چراکه موجب تقویت سودجویان و سوء استفاده از این دسته از کودکان می شود بلکه می توانند با کمک به مراکز حامی کودکان کار، یاری‌رسان بهتری برای این دسته از کودکان باشند و جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی از آنها را هم بگیرند.
سرپرست اداره‌کل بهزیستی استان گلستان، مسئله کودکان کار را یک مسئله جهانی دانست و خاطرنشان کرد: مسئله کودکان خیابانی تنها به ایران و یا کشورهای در حال توسعه مربوط نمی شود طوری که صندوق کودکان سازمان ملل اعلام کرده هرچند اعلام آمار دقیق از کودکان کار و خیابانی غیرممکن است ولی میلیون‌ها کودک کار در سراسر جهان در حال فعالیت هستند. کیانی با اشاره به اینکه پدیده کودکان خیابانی در کشورمان تا حد زیادی تابعی از شاخص فلاکت است که این شاخص ترکیبی از نرخ تورم و میزان بیکاری را شامل می شود، تصریح کرد: با افزایش این شاخص در سال های گذشته آمار کودکان کار و خیابانی نیز رو به افزایش است و همچنین در کنار آن پدیده مهاجرت از کشور در حال جنگ افغانستان نیز در این موضوع بی تاثیر نبوده است.

نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید