بيكاري دانشجويان و پيشران‌هاي مهاجرتي

تاریخ انتشار
10:07:00 | 28 / 02 / 1401

بيكاري دانشجويان و پيشران‌هاي مهاجرتي

blog-main-image

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی شمسی پور در سومین کنفرانس کاتالیست با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه از سوی یونسکو، افزود: از سوی یونسکو سال‌هایی را به نام یکی از شاخه‌های علوم پایه نامگذاری می‌کند به گونه‌ای که سال ۲۰۱۱، سال جهانی شیمی نامگذاری شد و امسال نیز علوم پایه در راس فعالیت‌ها قرار گرفته است. وی با ابراز تاسف از اینکه علوم پایه در کشور مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است، اظهار کرد: در کشور جوانان مستعد زیادی در حوزه علوم پایه دبیرستان‌ها و مقاطع مختلف دانشگاه‌ها داریم، ولی شرایط دلسرد کننده‌ای برای آن‌ها به لحاظ شغلی و مالی فراهم شده از این رو این جوانان به جای آنکه بتوانند افتخاری برای کشور باشند به سوی مهاجرت هدایت می‌شوند و کسی نه درباره آن‌ها صحبت می‌کند و نه توجهی به آن‌ها می‌شود.

رییس هیات مدیره انجمن شیمی ایران گفت: دغدغه اصلی من بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است که متاسفانه جوانان به سمت مهاجرت هدایت می‌شوند و خسارت بزرگی به کشور وارد خواهد شد. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی شمسی پور در سومین کنفرانس کاتالیست با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه از سوی یونسکو، افزود: از سوی یونسکو سال‌هایی را به نام یکی از شاخه‌های علوم پایه نامگذاری می‌کند به گونه‌ای که سال ۲۰۱۱، سال جهانی شیمی نامگذاری شد و امسال نیز علوم پایه در راس فعالیت‌ها قرار گرفته است. وی با ابراز تاسف از اینکه علوم پایه در کشور مورد بی توجهی و بی مهری قرار گرفته است، اظهار کرد: در کشور جوانان مستعد زیادی در حوزه علوم پایه دبیرستان‌ها و مقاطع مختلف دانشگاه‌ها داریم، ولی شرایط دلسرد کننده‌ای برای آن‌ها به لحاظ شغلی و مالی فراهم شده از این رو این جوانان به جای آنکه بتوانند افتخاری برای کشور باشند به سوی مهاجرت هدایت می‌شوند و کسی نه درباره آن‌ها صحبت می‌کند و نه توجهی به آن‌ها می‌شود.

شمسی پور با انتقاد نسبت به توسعه بی حد دانشگاه‌های پیام نور و آزاد و عدم دارا بودن ظرفیت برای جذب دانشجویان، ادامه داد: وظیفه دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی متخصص برای همه بخش‌های علمی است و دانشگاه‌های کشور همانند سایر کشور‌ها موظف هستند در این راستا اقدام کنند. رییس هیات مدیره انجمن شیمی ایران با اشاره به اقدامان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برای جذب فناوران، از آمادگی این انجمن برای همکاری با این سازمان در حوزه‌های مرتبط خبر داد و یادآور شد: در این انجمن ۱۷ کمیته علمی در حوزه‌های مرتبط با شیمی ایجاد شده است که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به عنوان یک انجمن علمی قوی فعال شوند نمونه آن کمیته کاتالیست است که افراد متخصص دور هم جمع شده اند. شمسی پور، با بیان اینکه آینده کشور را روشن می‌بینم، افزود: دغدغه اصلی من بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است که متاسفانه جوانان به سمت مهاجرت هدایت می‌شوند و خسارت بزرگی به کشور وارد خواهد شد. آن‌ها به هر کشوری که بروند برای خود پایگاهی خواهند داشت و ما نمی‌توانیم از توانمندی آن‌ها استفاده کنیم. وی با تاکید بر نقش شرکت‌های دانش بنیان، اظهار کرد: امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال دانش بنیان‌ها نامگذاری شده است، جای امیدواری است و اگر ما در این شرکت‌ها سرمایه گذاری کنیم قادر خواهیم بود که نیرو‌های انسانی مستعد را در حوزه تولید علم و فناوری جذب کنیم ضمن آنکه بسیاری از مشکلات کشور نیز مرتفع خواهد شد.

 سومین کنفرانس کاتالیست ایران به همت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و انجمن شیمی ایران از امروز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در محل این سازمان آغاز به کار کرد و تا فردا چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی از جمله برنامه‌های این کنفرانس است. این کارگاه‌ها به عناوینی، چون تکنیک جذب (گاز/بخارات) به روش وزن سنجی برای تعیین خصوصیات مواد متخلخل، بهینه سازی و بهبود کاتالیست‌های ریفرمینگ همگام با توسعه نسل جدید تیوپ‌های ریفورمر، فرآیند ثبت اختراع در ایران و نگاه اجمالی به معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT) و بررسی جذب فیزیکی و شیمیایی سطح مواد نانو ساختار و کاتالیست‌ها به روش جذب گاز برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید