یک میلیون گردشگر خارجی در یک ماه وارد استانبول شده اند

تاریخ انتشار
14:46:00 | 19 / 02 / 1401

یک میلیون گردشگر خارجی در یک ماه وارد استانبول شده اند

blog-main-image

مقامات تركيه اعلام كردند: 45 ميليون گردشگر خارجی و 35 میلیارد دلار درآمد گردشگری، پیش بینی مقامات ترکیه برای امسال است.

مقامات تركيه اعلام كردند: 45  ميليون گردشگر خارجی و 35 میلیارد دلار درآمد گردشگری، پیش بینی مقامات ترکیه برای امسال است.


 یک میلیون گردشگر خارجی  در یک ماه وارد استانبول شده اند. ایرانی ها در رتبه نخست این آمار هستند. به گزارش عصرایران، این آمار مربوط به ماه مارس 2022 (10 اسفند 1400 تا 11 فروردین 1401) است. این به معنی ثبت یک رکورد جدید برای بخش گردشگری ترکیه است. این در حالی است که کل سفر شهروندان خارجی به ایران شامل گردشگران و غیرگردشگران در سال 98 (قبل از بحران کرونا) به حدود 8 میلیون و 800 هزار نفر رسید. ایرانی ها همچنین در رتبه نخست خرید خانه در ترکیه هم هستند. شهروندان خارجی با خرید خانه در ترکیه، می توانند اقامت یا شهروندی این کشور را کسب کنند. این یکی از مشوق ها برای خرید خانه توسط شهروندان خارجی در ترکیه است. به نوشته رسانه های ترکیه، تعداد گردشگران خارجی در استانبول در مارس گذشته به رقم یک میلیون و 156 هزار و 400 گردشگر رسید که نسبت به مارس سال قبل، شاهد افزایش 112 درصدی بود. این تعداد از مسیرهای هوایی و دریایی وارد استانبول شده اند. ایرانی ها با رقم 116 هزار گردشگر در جایگاه اول قرار دارند. بعد از آن به ترتیب گردشگران آلمانی ( 92 هزار نفر) و روس ها (90 هزار) هستند. گردشگران ایرانی که به استانبول سفر می کنند 10 درصد از کل گردشگران را تشکیل می دهند. در رتبه بعدی، گردشگران آلمانی حدود 8 درصد و گردشگران روس 7.8 درصد هستند. ایرانی ها در زمینه خرید خانه در ترکیه هم در رتبه اول هستند. شهروندان خارجی می توانند با خرید خانه در ترکیه، اقامت موقت یا شهروندی این کشور را کسب کنند. همچنین تعداد گردشگران وارد شده به استانبول در سه ماهه نخست سال جاری میلادی هم به 3 میلیون نفر رسید.

بازگشت فرودگاه استانبول به قبل از کرونا

 مقامات ترکیه اعلام کردند فرودگاه استانبول بالاترین تعداد مسافران در دو سال اخیر را ثبت کرد. براساس آمار اعلامی فرودگاه، تعداد مسافران به قبل از دوره کرونا رسیده است. همه گیری کرونا منجر به  محدودسازی رفت و آمدها و سفرها به ویژه پروازها و سفرهای گردشگری شده بود اما هم اکنون اکثر محدودیت ها در ترکیه برداشته شده است. مدیریت فرودگاه استانبول گفته است روز یکشنبه (دیروز)، تردد 214 هزار و 515 مسافر و 1324 پرواز در فرودگاه ثبت شد. این بالاترین در دو سال اخیر است. بالاترین رقم ثبت شده برای تردد مسافران و حرکت پروازها در فرودگاه استانبول مربوط به سال 2019 است. در این سال در یک روز، 1566 پرواز و تعداد 252 هزار و 433 مسافر ثبت شد.

پیش بینی 45 میلیون گردشگر برای ترکیه

مقامات ترکیه پیش بینی کرده اند تعداد گردشگران خارجی در سال جاری میلادی (2022)  به عدد 45 میلیون نفر و درآمد آن نیز به 35 میلیارد دلار برسد. وزیر خزانه داری و مالی ترکیه گفته بود: معتقدم از 45 میلیون گردشگر خارجی عبور خواهیم کرد و درآمد 35 میلیارد دلار گردشگری خواهیم داشت. او همچنین تاکید کرده گردشگران روس برای استفاده از کارت های اعتباری مالی در ترکیه، مشکلی نخواهند داشت. کارت های اعتباری بانکی اصلی جهان از جمله ویزاکارت و مسترکارت فعالیت در روسیه و ارائه خدمات به شهروندان روسیه را متوقف کرده اند. این اتفاق باعث ایجاد مشکل برای گردشگران روس در کشورهای دیگر شده است. هم اکنون گردشگران روس از سیستم های بانکی دیگر استفاده می کنند. 

اشغال 92 درصدی هتل های استانبول

رسانه های ترکیه همچنین نوشته اند میانگین اشغال هتل ها در استانبول به 92 درصد رسیده است. همچنین به تازگی و بعد از فاصله چند ساله، پروازهای مستقیم میان استانبول و عربستان سعودی از سرگرفته شده است. این یعنی گردشگران سعودی دوباره به استانبول خواهند رفت. گردشگران سعودی معمولا رقم های بالایی خرج می کنند. وزیر امور مالی ترکیه گفته است: پیش بینی ما برای گردشگری، خیلی خوب است. معتقدم ما از هدف گذاری انجام شده یعنی 45 میلیون گردشگر و درآمد 35 میلیارد دلاری از بخش گردشگری، عبور خواهیم کرد. هزینه کردن ها روبه افزایش است و گردشگران بسیار زیاد هستند.


اقامت 1.3 میلیون شهروند خارجی در استانبول

علاوه بر گردشگران خارجی، هم اکنون حدود یک میلیون و 305 هزار شهروند خارجی هم به صورت قانونی در شهر استانبول زندگی می کنند. شهروندان سوریه با تعداد 542 هزار نفر در جایگاه نخست قرار دارند.

در استانبول حدود 72 هزار مهاجر غیرقانونی نیز وجود دارد که 23 هزار نفر آنها از این شهر خارج شده اند.

برآورد ورود یک هزار و 110 کشتی توریستی 

مدیر منطقه ای بنادر شرق دریای متوسط در ترکیه هم پیش بینی کرد تعداد کشتی های توریستی که در سال جاری میلادی به بنادر ترکیه خواهند آمد یک هزار و 110 فروند خواهد بود که نزدیک به 1.5 میلیون گردشگر را منتقل می کنند.  ترکیه در سال 2013 بیشترین تعداد از گردشگران ورودی از طریق کشتی های بزرگ توریستی را داشت. این رقم 2.3 میلیون گردشگر بود. او در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه ادامه داد: بنادر ترکیه در سال 2011 هم شاهد ورود بیشترین تعداد از کشتی های بزرگ گردشگری بود که تعداد آنها به 1650 فروند رسید. این مقام مسوول توضیح داد ورود کشتی های گردشگری به بنادر ترکیه در سال 2020 به میزان زیادی کاهش یافت. این تعداد در سال گذشته میلادی تنها 80 کشتی بود که 45 هزار گردشگر را منتقل کردند. او ادامه داد: هم اکنون در مرحله بهبودی شرایط گردشگری از آسیب های همه گیری کرونا هستیم.  پیش بینی می کنیم تعداد کشتی های گردشگری که در سال جاری میلادی به بنادر ترکیه خواهند آمد به 1100 کشتی با 1.5 میلیون گردشگر برسد. هچنین پیش بینی می کنیم این رقم در سال آینده (2023) روند افزایشی خود را داشته باشد و تعداد گردشگرانی که به وسیله کشتی های توریستی به ترکیه می آیند به رقم 2.3 میلیون نفر برسد. ترکیه 25 بندر اصلی دارد که محل ورود کشتی های گردشگری خارجی هستند. ترکیه همه محدودیت های کرونایی در این زمینه را لغو کرده است. بندر کوشی آداسی ترکیه میزبان بالاترین تعداد از کشتی های توریستی بود و به مهمترین بندر گردشگری ترکیه تبدیل شده است. بعد از آن به ترتیب، بنادر استانبول، چشمه، بدروم، مارماریس، آنتالیا و آلانیا هستند. پیش بینی می شود در سال جاری میلادی، بندر کوشی آداسی ترکیه میزبان بیش از 750 هزار گردشگر باشد و تعداد کشتی های توریستی بزرگ که در بندر استانبول پهلو می گیرند نیز به 400 فروند برسد.

 


نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید