داداش‌پور: امیدوار به حل مشکل اشتغال پاره وقت دانشجــویــان بین‌الملل هستیم

تاریخ انتشار
13:54:00 | 11 / 02 / 1401

داداش‌پور: امیدوار به حل مشکل اشتغال پاره وقت دانشجــویــان بین‌الملل هستیم

blog-main-image

رئیس سازمان امور دانشجویان به موضوع فرصت‌های شغلی دانشجویان بین‌الملل اشاره کرد و گفت: با وزیر کار و امور اجتماعی مذاکرات لازم صورت گرفته است. امیدوارم با امضای تفاهم‌نامه اجرایی بتوانیم موضوع اشتغال پاره وقت دانشجــویــان بین‌الملل علاقمند به کار را حل و فصل کنیم. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از سازمان امور دانشجویان، هاشم داداش‌پور در نشست صمیمی خود با جمعی از دانشجویان بین الملل از ملیت¬های مختلف جهان، با بیان مطلب فوق، خاطرنشان کرد: علی‌رغم وجود استانداردها و پتانسیل‌های لازم در دانشگاه‌های کشور به دلیل برخی مشکلات زیرساختی و ناهماهنگی‌های بین دستگاهی در جذب دانشجویان عملکرد خوبی نداشتیم و در صورت رفع موانع و معرفی دانشگاه‌های کشور با اقبال و استقبال دانشجویان بین‌المللی مواجه خواهیم شد. وی در این نشست که از پانزده کشور جهان حضور داشتند خود را به‌ عنوان نماینده دانشجویان بین‌الملل در حل مشکلات معرفی کرد و خاطرنشان کرد: در مدت هفت ماهی که در این مسئولیت هستم، بیش از سی جلسه با دانشجویان بین‌الملل برگزار کرده و در دانشگاه‌های مختلف کشور که دانشجویان بین‌الملل داشتند نیز حاضر و از نزدیک و چهره به چهره با مسائل، مشکلات و حرفه‌ای آن‌ها آشنا شدم و به‌همین منظور بخشی از ظرفیت سازمان را در راستای حل مشکلات موجود در پیش پای دانشجویان بین‌الملل اختصاص داده‌ام.

 رئیس سازمان امور دانشجویان به موضوع فرصت‌های شغلی دانشجویان بین‌الملل اشاره کرد و گفت: با وزیر کار و امور اجتماعی مذاکرات لازم صورت گرفته است. امیدوارم با امضای تفاهم‌نامه اجرایی بتوانیم موضوع اشتغال پاره وقت دانشجــویــان بین‌الملل علاقمند به کار را حل و فصل کنیم.

هاشم داداش‌پور در نشست صمیمی خود با جمعی از دانشجویان بین الملل از ملیت¬های مختلف جهان، با بیان مطلب فوق، خاطرنشان کرد: علی‌رغم وجود استانداردها و پتانسیل‌های لازم در دانشگاه‌های کشور به دلیل برخی مشکلات زیرساختی و ناهماهنگی‌های بین دستگاهی در جذب دانشجویان عملکرد خوبی نداشتیم و در صورت رفع موانع و معرفی دانشگاه‌های کشور با اقبال و استقبال دانشجویان بین‌المللی مواجه خواهیم شد.

وی در این نشست که از پانزده کشور جهان حضور داشتند خود را به‌ عنوان نماینده دانشجویان بین‌الملل در حل مشکلات معرفی کرد و خاطرنشان کرد: در مدت هفت ماهی که در این مسئولیت هستم، بیش از سی جلسه با دانشجویان بین‌الملل برگزار کرده و در دانشگاه‌های مختلف کشور که دانشجویان بین‌الملل داشتند نیز حاضر و از نزدیک و چهره به چهره با مسائل، مشکلات و حرفه‌ای آن‌ها آشنا شدم و به‌همین منظور بخشی از ظرفیت سازمان را در راستای حل مشکلات موجود در پیش پای دانشجویان بین‌الملل اختصاص داده‌ام.

رئیس سازمان امور دانشجویان به موضوع فرصت‌های شغلی دانشجویان بین‌الملل اشاره کرد و گفت: با وزیر کار و امور اجتماعی مذاکرات لازم صورت گرفته است. امیدوارم با امضای تفاهم‌نامه اجرایی بتوانیم موضوع اشتغال پاره وقت دانشجــویــان بین‌الملل علاقمند به کار را حل و فصل کنیم تا دانشجویانی که بورسیه نیستند و در تأمین هزینه‌های تحصیل با مشکل مواجه هستند، با اشتغال ۲۰ ساعت در هفته بخشی از مشکلات خود را جبران کنند.

وی هر گونه دیدگاهی را در خصوص کاهش فرصت شغلی برای ایرانیان در صورت اشتغال دانشجویان بین‌الملل را رد کرد و اظهار کرد: معتقدم اشتغال دانشجوی بین‌الملل در کشور نه تنها موجب کاهش فرصت شغلی برای جوانان ایرانی نمی‌شود، بلکه برعکس باعث توسعه و گسترش فرصتهای شغلی نیز می‌شود و اگر یک دانشجوی بین‌الملل شاغل در ایران، بتواند با حضور در شرکت‌ها و موسسات مختلف ایرانی زمینه همکاری با کشور متبوع خود را برقرار کند، عملاً فرصت گسترش بازار بین‌المللی برای ایران برقرار کرده و از این طریق زمینه توسعه اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر در ایران را فراهم کرده است.

داداش‌پور برگزاری المپیادهای فرهنگی-ورزشی، جشنواره فرهنگی ملل و سایر برنامه‌های تدارک دیده شده برای دانشجویان بین‌الملل در چند ماه آینده در دانشگاه‌های مختلف کشور را فرصتی برای شناخت این دانشجویان از ظرفیت‌های دانشگاهی، اقلیمی و فرهنگی ایران دانست و یادآور شد: رویکرد و نگاه دولت سیزدهم و وزارت علوم به امور دانشجویان بین‌الملل مثبت است و در راستای تحقق سند چشم انداز، مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی نیازمند تعامل و گسترش روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی با دانشگاه‌های کشورهای همجوار و کشورهای اسلامی با هدف افزایش جذب و حضور بین‌المللی در ایران هستیم.

گفتنی است، در این نشست که معاون بورس و امور دانشجویان خارج و مدیر کل این حوزه حضور داشتند، تعدادی از دانشجویان بین‌الملل به مشکلات و موانع خود اشاره کردند و خواستار رفع مشکل ویزا و تردد، مدت اقامت به طول تحصیل، فرصت‌های شغلی، اصلاح بیمه سلامت و ضریب نفوذ آن شدند.۴۰۰ هزار بازرسی از کارگاه‌های کشور


معاون وزیر کار، برنامه‌ریزی برای انجام حدود ۴۰۰ هزار مورد بازرسی از کارگاه‌های کشور را در همین راستا برشمرد و ادامه داد: با هدف تقویت زیرساخت‌های مقرراتی در حوزه ایمنی کار کشور، تدوین و بازنگری چند آیین‌نامه و دستورالعمل حفاظت فنی در شورای عالی حفاظت فنی به‌عنوان پارلمان ملی ایمنی کار کشور نیز در دستور کار قرار دارد. در همین باره تنها در ماه نخست سال‌جاری با تلاش و همت همکاران این وزارتخانه و شرکای اجتماعی در شورای عالی حفاظت فنی، پیش‌نویس مقاوله‌نامه شماره ۱۵۵ با موضوع «ایمنی و بهداشت شغلی» که اخیراً در مجلس شورای اسلامی تدوین آن به وزارت متبوع تکلیف شده است، ۳ ماه زودتر از موعد مقرر تکمیل و برای تصویب در اختیار هیأت وزیران قرار داده شد و این مهم به‌عنوان یکی از محورهای راهبردی و کلان ارتقای ایمنی و سلامت کار در سطح ملی است که نتایج آن در میان مدت می‌تواند ضامن شکل‌گیری یک حرکت نوپای ملی و فرا دستگاهی برای ایجاد یک فرهنگ ایمنی و بهداشت کار پویا در کشور شود.
رعیتی‌فرد تأکید کرد: از آنجا که توسعه فناوری‌های ایمن و به کارگیری آنها در کارگاه‌های کشور به‌عنوان رکن ارتقای ایمنی و سلامت شغلی در بنگاه‌های اقتصادی مطرح است، از این‌رو وزارت متبوع تلاش دارد تا با بسترسازی و ظرفیت‌سازی برای فعالیت‌های شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان در بخش ایمنی و بهداشت کار، بستر مناسبی برای تحقق شعار سال همسو با بومی‌سازی فناوری ایمن در صنایع کشور وصیانت از نیروی انسانی فراهم آورد.

رصد مشکلات تولید و اشتغال به‌صورت هفتگی

وی درباره تأثیر چالش‌های تولید بر اشتغال و مأموریت‌هایی که در این زمین تعریف یا انجام شده است، توضیح داد: مسلماً مؤلفه‌های متعددی در حفظ و ایجاد اشتغال تأثیر‌گذاراست که با توجه به ارتباط مستقیم بین تولید و سطح اشتغال هرگونه چالش در حوزه تولید، اثر منفی بر پایداری و حفظ اشتغال خواهد داشت. لذا معاونت روابط کار با رصد مستمر وضعیت واحدهای تولیدی در سراسر کشور به‌صورت هفتگی علاوه‌بر آنکه پیگیر وضعیت تولید و اشتغال است در صورت وجود مشکل در حوزه‌های مرتبط بلافاصله ضمن تشکیل جلسات با مسئولان ذیربط از جمله سایر وزارتخانه‌های مرتبط و بانک‌ها و... اقدامات لازم را برای رفع مشکل و جلوگیری از تبدیل مسائل و چالش‌های تولید به عمل می‌آورد.

وی درباره تأثیری که بازدید از کارخانه‌ها و احیای کارگاه‌های نیمه تعطیل در توسعه تولید و اشتغال‌آفرینی دارد، نیز تأکید کرد: با توجه به اینکه بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ واحد تولیدی به‌صورت نیمه فعال در کشور وجود دارد، پیگیری مشکلات این واحدها به‌صورت مستمر و رفع موانع تولید، عامل بسیار مهمی برای جلوگیری از تبدیل این واحدها به واحدهای تعطیل و راکد است که بازدیدهای میدانی و حضور مسئولان در این بنگاه‌ها علاوه‌بر آنکه علل و عوامل ریشه‌ای مشکلات به طور دقیق تری شناسایی می‌شود در کنار آن با ارائه رهنمودهای لازم و همچنین پیگیری خواسته‌های آنان می‌توان اقدامات مؤثر و مثبتی را انجام داد ضمن آنکه این امر موجب دلگرمی کارفرمایان و کارگران می‌شود.  معاون وزیر کار همچنین درباره نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در استفاده از نیروی کار ماهر و متخصص یادآوری کرد: شکل‌گیری ساختار‌های نوین تولید در بخش‌های صنعت کشاورزی و خدمات بیش از پیش نقش شرکت‌های دانش‌بنیان را پررنگ‌تر از قبل کرده است. از آنجا که تولید دانش‌بنیان به مفهوم عام و خاص آن نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص با رویکرد دانش‌بنیانی است طبیعتاً بنگاه‌هایی در این کارزار موفق‌تر هستند که بتوانند با برنامه‌ریزی مدون و صحیح زمینه‌های به کارگیری این نیروها را در بنگاه فراهم نمایند.
رعیتی‌فرد، حفظ و تثبیت اشتغال موجود و ایجاد بستر برای ایجاد شغل جدی را از مهم‌ترین نکات در زیست بوم اشتغال برشمرد و تأکید کرد: حوزه معاونت روابط کار نظارت‌های مؤثر و مثبت و با نگاه دانش محور و حمایت از تولید و بستر‌سازی برای شکل‌گیری موج جدید اشتغال در واحدهای تحت پوشش و در کنار سایر معاونت‌های ذیربط توانسته است با یک رویکرد سیستمی همه جانبه از دغدغه‌های کارفرمایان محترم برای استمرار مسیر کارآفرینی بکاهد. مؤلفه‌های تأثیر‌گذار در اشتغال نه تنها در دایره وظایف و مسئولیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محدود نمی‌شود بلکه حضور دلسوزانه و مؤثر سایر دستگاه‌ها و بویژه بخش خصوصی توانمند را نیز می‌طلبد که در این میان رویکرد ارتقای سه‌جانبه‌گرایی با رعایت مؤلفه‌های کار شایسته از جمله گفت‌و‌گو‌های اجتماعی، حمایت‌های اجتماعی، اشتغال مولد و حقوق بنیادین کار را بیش از پیش به‌عنوان برنامه‌های پویا به پیش می‌برد.نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید