گزارش تخصصی «ويژگي‌هاي اقتصادي-اجتماعي ايرانيان ساكن ايالات متحده آمريكا» منتشر شد

تاریخ انتشار
18:11:00 | 28 / 11 / 1400
عضو گروه کاری : مهاجرت های تحصیلی و دانشجویی

گزارش تخصصی «ويژگي‌هاي اقتصادي-اجتماعي ايرانيان ساكن ايالات متحده آمريكا» منتشر شد

blog-main-image

به‌تازگي خبري به نقل از موسسه سياست‌گذاري مهاجرت آمريكا (Migration Policy Institute) در مورد سطح كيفي مهاجران ايراني در اين كشور، در شبكه‎هاي اجتماعي و رسانه‌ها منتشرشده است كه تصوير نادرستي را از وضعيت اقتصادي-اجتماعي ايرانيان ساكن در آمريكا به نمايش مي‌گذارد. · ازاین‌رو رصدخانه مهاجرت ايران بنا بر مأموریت اصلي خود كه نور پراكني بر واقعيات آمار مهاجرتي در كشور است، با مقايسه ايران با برخي از مليت‌هاي منتخب در ايالات‌متحده سعي كرده است كه تصويري شفاف از وضعيت اقتصادي- اجتماعي ايرانيان ساكن آمريكا در مقايسه با ساير مليت‌ها و گروه‌هاي قومي به نمايش گذارد.

در بخشی از این گزارش آمده است: 

  دریافت گزارش

·        به‌تازگي خبري به نقل از موسسه سياست‌گذاري مهاجرت آمريكا (Migration Policy Institute) در مورد سطح كيفي مهاجران ايراني در اين كشور، در شبكههاي اجتماعي و رسانه‌ها منتشرشده است كه تصوير نادرستي را از وضعيت اقتصادي-اجتماعي ايرانيان ساكن در آمريكا به نمايش مي‌گذارد.

·        ازاین‌رو رصدخانه مهاجرت ايران بنا بر مأموریت اصلي خود كه نور پراكني بر واقعيات آمار مهاجرتي در كشور است، با مقايسه ايران با برخي از مليت‌هاي منتخب در ايالات‌متحده سعي كرده است كه تصويري شفاف از وضعيت اقتصادي- اجتماعي ايرانيان ساكن آمريكا در مقايسه با ساير مليت‌ها و گروه‌هاي قومي به نمايش گذارد.

·         ذكر اين نكته ضروري است كه رتبه‌هاي اعلام‌شده در مقايسه با برخي از مليت‌هاي منتخب گزارش شده است و طبيعي است كه اگر اين مقايسه با تمام مليت‌ها انجام شود، رتبه ايران و ساير كشورها نيز دستخوش تغيير خواهد شد.

·         جمعيت مهاجران ايراني در آمريكا حدود 385 هزار نفر برآورد شده است كه اكثر آن‌ها در ايالت‌هاي كاليفرنيا (212 هزار نفر)، تگزاس (27 هزار نفر) و نيويورك (17 هزار نفر) زندگي مي‌كنند.

·        مقايسه گروه‌هاي مهاجر در كشور آمريكا نشان مي‌دهد كه به لحاظ تحصيلي سه كشور هند با 79.4 درصد، عربستان با  حدود 66 درصد و نيجريه با 64 درصد بيشترين درصد افراد داراي مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر را در كشور آمريكا در اختیاردارند. تركيه و كره جنوبي هردو با 60.7 درصد و ايران با 59.1 درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند.

·        به لحاظ جايگاه شغلي نيز هند با 76 درصد، عربستان سعودي با 68.6 درصد و  ايران با 62 درصد سه كشوري هستند كه به ترتيب مردم آن حائز مشاغل رده‌بالا در ایالات‌متحده هستند. مكزيك با 13 و ويتنام با 32 درصد از اين حيث در پایین‌ترین رتبه‌ها قرارگرفته‌اند. 

·        هند تنها كشوري است كه به لحاظ ميانگين درآمد خانواده وضعيت بهتري حتي نسبت به ایالات‌متحده دارد (145 هزار دلار در برابر 108 هزار دلار). ايران با 102 هزار دلار و كره جنوبي با 97 هزار دلار در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

·        هند، ايران و تركيه به ترتيب سه كشوري هستند كه با داشتن درآمد سرانه 74 ، 67 و 59 هزار دلاري وضعيت بهتري نسبت به ایالات‌متحده (58 هزار دلار) دارند.

·         كشورهاي فيليپين، مكزيك و هند به ترتيب داراي بيشترين تعداد كادر بهداشت و درمان در ایالات‌متحده آمريكا هستند. كشور ايران با مجموع 29 هزار كادر بهداشت و درمان در رده‌ي بيست و يكم قرار دارد.

·        از 29 هزار كادر بهداشت و درمان ايراني در ایالات‌متحده آمريكا، 24 هزار نفر در مشاغل تخصصي و حرفه‌اي پزشكي مشغول به كار هستند و 5 هزار نفر نيز در مشاغل مربوط به مراقبت‌هاي بهداشتي كار مي‌كنند.

·        با توجه به اينكه براي نرخ مالكيت کسب‌وکار و نرخ بزهكاري به تفكيك مليت داده‌اي وجود ندارد، بنابراين ناچارا با استفاده از داده‌هاي گروه‌هاي قومي سعي شده است كه تصويري دقيق از اين دو شاخص در ميان گروه‌هاي قومي ارائه شود:

·        در حال حاضر بیش از 734.842 صاحب کسب‌وکار در ایالات‌متحده مشغول به کار هستند.

·        سفیدپوستان (70.8 درصد) با اختلاف بسیار نسبت به سایر گروه‌های قومی همواره بیشترین نرخ مالکیت کسب‌وکار در ایالات‌متحده را در اختیار داشته‌اند. لاتین‌تباران (14.4 درصد) در جایگاه دوم بیشترین نرخ مالکیت کسب‌وکار قرار دارند.

·        آسیایی‌تباران بیشترین سهم جمعیتی را  میان گروه‌های نژادی و قومی در سیلیکون ولی دارند که 35 درصد از کل جمعیت را در سال 2019 تشکیل می‌دهند (در مقایسه با 29 درصد در یک دهه قبل).

·        چين، هند، ويتنام و فيليپين بيشترين جمعيت آسيايي‌تباران سيليكون ولي را تشكيل مي‌دهند. بنابراين اين گزاره كه ايرانيان داراي بالاترين نرخ مالكيت کسب‌وکار در ميان گروه‌هاي قومي در ایالات‌متحده هستند، چندان با شهود آماري منطبق نيست.

·        همچنين داده‌هاي دفتر تحقيقات فدرال (Federal Bureau of Investigation) نشان مي‌دهد كه نرخ بزهكاري در ميان قوميت‌هاي مختلف در ایالات‌متحده در ميان سفيد‌پوستان (49.4 درصد) و لاتین (26.6 درصد) بيشتر است. آسيايي‌تباران و بوميان هاوايي به ترتيب با 1.3 درصد و 0.3 درصد كمترين نرخ بزهكاري را در میان قوميت‌هاي مختلف در ایالات‌متحده دارند.

 


  • • U.S. Census Bureau, ۲۰۱۹ American Community Survey ۱-Year Estimates • Migration Policy Institute (MPI) tabulation of data from the U.S. Census Bureau ۲۰۱۸ American Community Survey (ACS). • Business Owner Demographics and Statistics [۲۰۲۲]: Number of Business Owners in the US. (۲۰۲۱, December ۱۴). Zippia. https://www.zippia.com/business-owner-jobs/demographics/ • U.S. Census Bureau, American Community Survey ۲۰۱۹ ۱-Year Estimates. Silicon Valley includes Santa Clara & San Mateo Counties., ۲۰۲۱ • U.S. Department of Justice—Federal Bureau of Investigation, ۲۰۲۰
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید