یک میلیون افغان در شش ماه گذشته به ایران مهاجرت کردند

تاریخ انتشار
09:46:00 | 18 / 11 / 1400

یک میلیون افغان در شش ماه گذشته به ایران مهاجرت کردند

blog-main-image

«اسماعیل جوانمرد امرخل» رئیس شرکت حمل و نقل خصوصی افغانستان اظهار داشت هر روز بین سه هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار نفر برای مهاجرت از کابل به ولایت های قندهار ،نیمروز و هرات حرکت می کنند.

 براساس گزارش های رسمی بیش از یک میلیون افغان طی شش ماه گذشته با عبور از مرزهای غربی افغانستان به ایران مهاجرت کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، رئیس صنعت ترابری خصوصی افغانستان با بیان اینکه روزانه حدود چهار هزار افغان به ایران مهاجرت می کنند افزود:این افراد  به دلیل فقر،بیکاری و نبود فرصت های شغلی و تحصیلی افغانستان را به سوی ایران و پاکستان ترک می کنند.
«اسماعیل جوانمرد امرخل» رئیس شرکت حمل و نقل خصوصی افغانستان اظهار داشت هر روز بین سه  هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار نفر برای مهاجرت از کابل به ولایت های قندهار ،نیمروز و هرات حرکت می کنند.

نیویورک‌تایمز در گزارش تحقیقی که روز چهارشنبه منتشر شد، نوشت از زمان سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، حدود یک میلیون افغان از مرزهای جنوب‌غربی افغانستان به ایران وارد شده‌اند. از زمانی که ایالات متحده نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کرد و طالبان قدرت را به دست گرفت، این کشور در کام بحران اقتصادی فرو رفته و زندگی میلیون‌ها نفر در مرز فروپاشی قرار گرفته است. دیگر درآمدی در کار نیست، گرسنگی همه‌گیر شده و با اعمال تحریم‌های غرب علیه مقام‌های طالبان کمک‌های جهانی اضطراری نیز متوقف شده است.
به گفته کارشناسان امور مهاجرت، از اکتبر تا پایان ژانویه، بیش از یک میلیون افغان تنها در جنوب‌غربی افغانستان در یکی از دو مسیر اصلی مهاجرت به ایران قدم گذاشته‌اند. سازمان‌های امدادی تخمین می‌زنند که روزانه حدود چهار تا پنج هزار نفر به ایران می‌رسند. دیوید منسفیلد، محققی که مهاجرت افغان‌ها را دنبال می‌کند، می‌گوید: «با وجودی که این سفر در زمستان بسیار چالش‌برانگیز است، تعداد افرادی که از این مسیر افغانستان را ترک می‌کنند، افزایش یافته است.»

با این حال دولت موقت طالبان اعلام کرده در تلاش برای مقابله و حل و فصل مشکلات اقتصادی و مسائل بشردوستانه در افغانستان است. براساس آمار دولت موقت طالبان و گزارش «بلال کریمی» سخنگوی این دولت روزانه بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار نفر از افغانستان به ایران مهاجرت می کنند. بسیاری از این پناهجویان به دنبال گذر از مرزهای ایران به ترکیه و سپس اروپا می باشند. 

 
 


  • https://www.irna.ir/news/۸۴۶۴۰۳۸۲/%DB%۸C%DA%A۹-%D۹%۸۵%DB%۸C%D۹%۸۴%DB%۸C%D۹%۸۸%D۹%۸۶-%D۸%A۷%D۹%۸۱%D۸%BA%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%B۴%D۸%B۴-%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۹%۸۷-%DA%AF%D۸%B۰%D۸%B۴%D۸%AA%D۹%۸۷-%D۸%A۸%D۹%۸۷-%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۹%۸۵%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%AC%D۸%B۱%D۸%AA-%DA%A۹%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۶%D۸%AF
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید