«تدوین لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور» به دستور رئیس جمهور/ ضرب الاجل ۶۰ روزه رئیسی

تاریخ انتشار
09:20:00 | 13 / 11 / 1400

«تدوین لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور» به دستور رئیس جمهور/ ضرب الاجل ۶۰ روزه رئیسی

blog-main-image

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از «تدوین لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور» به دستور رئیس جمهوردر کارگروه مشترک دولت و مجلس خبر داد و گفت: آیت الله رئیسی ضرب الاجل ۶۰ روزه ای را برای تدوین این لایحه تعیین کردند. وحید جلال زاده در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه همه دولت‌ها در شعارهای انتخاباتی خود به موضوع ایرانیان خارج از کشور می‌پرداختند اما اغلب در تحقق شعارهایشان ناکام و ناموفق بوده‌اند، اظهار داشت: در 8 سال عمر دولت یازدهم و دوازدهم رئیس جمهور در هیچ یک از جلسات شورای عالی ایرانیان شرکت نکرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از «تدوین لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور» به دستور رئیس جمهوردر کارگروه مشترک دولت و مجلس خبر داد و گفت: آیت الله رئیسی ضرب الاجل ۶۰ روزه ای را برای تدوین این لایحه تعیین کردند.

وحید جلال زاده در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه همه دولت‌ها در شعارهای انتخاباتی خود به موضوع ایرانیان خارج از کشور می‌پرداختند اما اغلب در تحقق شعارهایشان ناکام و ناموفق بوده‌اند، اظهار داشت: در 8 سال عمر دولت یازدهم و دوازدهم رئیس جمهور در هیچ یک از جلسات شورای عالی ایرانیان شرکت نکرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار داشت: آیت الله رئیسی به شعار خود مبنی بر اینکه ایرانیان خارج از کشور اتباع جمهوری اسلامی ایران هستند و از حقوق مساوی برخوردارند عمل کرد. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در جلسه رای اعتماد حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور را مورد تاکید قرار داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه وزارت امور خارجه به عنوان قرارگاه ایرانیان خارج از کشور جلسات مستمر را در این خصوص تشکیل داده است، گفت:  شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با حضور رئیس‌جمهور یک ماه قبل تشکیل جلسه داد و آیت الله رئیسی اعلام کردند  بدور از تبلیغ و شعار قصد دارم، موضوع ایرانیان خارج از کشور را پیگیری کنم. در این راستا آیت الله رئیسی بر لزوم تدوین قانون جامع ایرانیان خارج از کشور تاکید کردند.

جلال زاده با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز به دنبال تدوین طرحی در مورد حقوق ایرانیان خارج از کشور بود، اظهار داشت: رئیس‌جمهور تدوین این لایحه را به وزارت دادگستری محول کرد، در همان جلسه بنده پیشنهاد دادم که وزارت دادگستری به همراه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی لایحه جامعی را در مورد ایرانیان خارج از کشور تدوین کند. رئیس‌جمهور با پیشنهاد بنده موافقت کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد: مجلس در کنار دولت با مسئولیت وزارت دادگستری در حال تدوین لایحه جامع ایرانیان خارج از کشور است. رئیس جمهور بازه زمانی ۶۰ روزه را برای تدوین این لایحه تعیین کردند که حدود ۳۰ روز آن طی شده است.

عضو شورای عالی ایرانیان خارج از کشور افزود: موضوعات مربوط به سربازی، سرمایه گذاری، تابعیت، شناسنامه، تحصیل، دفاع از حقوق ایرانیان در خارج از کشور از موضوعاتی است که در این لایحه مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: یکی از مواد این لایحه در مورد تشکیل مجلس و گعده های ایرانیان در کشورهای مختلف است بر اساس این ماده ایرانیان خارج از کشور می‌توانند مجلس محلی تشکیل دهند و نمایندگان مجالس محلی در مجلس شورای اسلامی حضور یابند به عنوان مثال ایرانیان حاضر در آلمان می توانند مجلس محلی تشکیل داده  و نماینده آنها در مجلس شورای اسلامی حضور یابد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: شورای عالی ایرانیان پس از تدوین این لایحه تشکیل جلسه خواهد داد.

  • https://www.irna.ir/news/84635531/%D8%AA%D8%AF%D9%88%DB%8C%D9%86-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید