افزایش سریع جمعت کانادا به وسیلۀ دانشجویان بین‌المللی و مهاجرت!

تاریخ انتشار
15:33:00 | 07 / 06 / 1400

افزایش سریع جمعت کانادا به وسیلۀ دانشجویان بین‌المللی و مهاجرت!

blog-main-image

کارشناس رویال بانک کانادا می‌گوید، رشد جمعیت کانادا در سه ماهۀ اول سال ۲۰۲۱ به لطف افزایش مهاجرت و آمدن دانشجویان بین‌المللی به کانادا افزایش سریعی پیدا کرده است. اندرو آگوپسویچ (Andrew Agopsowicz) اقتصاد دان رویال بانک کانادا در گزارشی که بتازگی منتشر شد، نوشت: «حجم مهاجرت بیشتر از پیشبینی‌ها، جمعیت کانادا را در سه‌ ماهۀ اول، ۸۲‌ هزار نفر افزایش داد که سریع‌ترین رشد جمعیتی از آغاز پاندمی بود.» «تلاش دولت فدرال برای جذب مهاجرین جدید باعث شد، میزان مهاجرت به سطح پیش از پاندمی‌ بازگردد، هرچند بیشتر این افزایش مدیون افرادیست که از قبل به عنوان اقامت موقت در کانادا ساکن بوده‌اند.»

 کارشناس رویال بانک کانادا می‌گوید، رشد جمعیت کانادا در سه ماهۀ اول سال 2021 به لطف افزایش مهاجرت و آمدن دانشجویان بین‌المللی به کانادا افزایش سریعی پیدا کرده است. اندرو آگوپسویچ (Andrew Agopsowicz) اقتصاد دان رویال بانک کانادا در گزارشی که بتازگی منتشر شد، نوشت: «حجم مهاجرت بیشتر از پیشبینی‌ها، جمعیت کانادا را در سه‌ ماهۀ اول، 82‌ هزار نفر افزایش داد که سریع‌ترین رشد جمعیتی از آغاز پاندمی بود.»

«تلاش دولت فدرال برای جذب مهاجرین جدید باعث شد، میزان مهاجرت به سطح پیش از پاندمی‌ بازگردد، هرچند بیشتر این افزایش مدیون افرادیست که از قبل به عنوان اقامت موقت در کانادا ساکن بوده‌اند.»

در طول پیک‌های کرونا در سال گذشته، مهاجرت به کانادا به صورت قطره‌چکانی انجام می‌شد. محدودیت‌های سخت‌گیرانۀ مسافرتی برای جلوگیری از شیوع کووید 19 باعث شد نرخ رشد جمعیتی کانادا سقوط کند و همین اهمیت مهاجرت به کشور را برجسته ساخت.

در گزارش تخمین‌های جمعیتی کانادا برای سه ماهۀ چهارم سال 2020، سازمان آمار کانادا بر اهمیت مهاجرت برای افزایش جمعیت کانادا تأکید کرد. این گزارش بیان می‌کند: «از سال 2016 به این سو، مهاجرت بین المللی سه چهارم کل رشد جمعیتی کانادا را تشکیل داده است که د سال 2019 به اوج خود و به 85.7 درصد رسید.»

«در نتیجۀ اعمال محدودیت‌های مرزی و مسافرتی برای کاهش سرایت کووید 19 در ماه مارس 2020 این درصد به 58 کاهش یافت. افزایش جمعیت از طریق مهاجرت در سال 2020 تقریباً 80 درصد از سال 2019 کمتر بود». اما این دوره سپری شده است.

اقتصاددان رویال بانک کانادا خاطرنشان می‌کند که با تبدیل وضعیت اقامت کارگران موقت خارجی به دائمی، رشد جمعیت کانادا اکنون در مسیر خود قرار گرفته است.
دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به کانادا می‌آیند – و بسیاری از کسانی که در اینجا تصمیم به ادامه کار و شغل دارند – نیز باعث افزایش جمعیت این کشور شده است.

آگوپسویچ نوشت: «مجوزهای تحصیل جدید 21000 (44 درصد) نسبت به سال گذشته افزایش یافته و مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی جدید نیز در سه ماهه اول 2021، 24 هزار (یعنی 160 درصد) افزایش یافته است. آگوپسویچ می‌گوید: «پس از آنکه سال گذشته جمعیت دانشجویان بین‌المللی کانادا به 60 هزار نفر کاهش یافت، این خبر خوبی است.»

با وجود افزایش مهاجرت و بازگشت سریع رشد جمعیت در کانادا در اوایل سال جاری، پاندمی کووید 19 نشانه‌ای دائمی در مورد خود به جا گذاشته است. آگوپسویچ نوشت: «حتی با رشد شدید در ماه‌های ابتدایی سال 2021، پاندمی باعث شد، یک سال تمام رشد جمعیتی کانادا متوقف شود.» در سال 2020 رشد سال به سال 0.4 درصد بود. افزایش طبیعی جمعیت (تولد منهای مرگ) به 6400 رسید. که کمترین میزان در تاریخ ثبت شدۀ کانادا به شمار می‌رود.

وی افزود: «حتی با فروکش کردن پاندمی کووید 19، افزایش طبیعی نیز در آینده رو به كاهش خواهد بود و مهاجرت باید آن را جبران می‌كند. این موضوع حتی بیشتر مورد توجه دولت فدرال برای اجرای طرح مهاجرت قرار می‌گیرد.»

اگرچه سال گذشته به دلیل محدودیت‌های مرزی و سفر کووید 19 مهاجرت به شدت کاهش یافت، کانادا اهداف مهاجرتی را برای جذب هرچه بیشتر مهاجر از هر زمان دیگری افزایش داده است. دولت فدرال می‌خواهد پذیرای بیش از 1.2 میلیون مهاجر تازه وارد بین سال‌های 2021 و 2023 باشد. مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت گفته است که اطمینان دارد اتاوا قادر خواهد بود به این اهداف دست یابد.

  • www.cimmigrationnews.com
  • نظرات کاربران
    • هنوز نظری ارسال نشده است

    پیغام خود را بگذارید