خانه فرهنگ و هنر ملل در قم افتتاح شد

تاریخ انتشار
08:20:00 | 28 / 08 / 1401

خانه فرهنگ و هنر ملل در قم افتتاح شد

blog-main-image

خانه فرهنگ و هنر ملل (فهم) به‌منظور توسعه و معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری ایران در عرصه بین‌المللی و همچنین میزبانی از رویدادهای فرهنگی بین‌المللی طی مراسمی با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم افتتاح شد. مراسم افتتاحیه خانه فرهنگ و هنر ملل امشب 27 آبان ماه با حضور هنرمندان کشورهای مختلف که مقیم شهر قم هستند و همچنین جمعی از مسئولان استانی و ملی در تالار شهید آوینی قم برگزار شد. در این مراسم سیدمحمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی را به خانه فرهنگ و هنر ملل اختصاص داده است تا میزبان برنامه‌های فرهنگی برای مخاطبان بین‌المللی باشد و این یک اقدام مبارک و قابل تقدیر است.

خانه فرهنگ و هنر ملل (فهم) به‌منظور توسعه و معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری ایران در عرصه بین‌المللی و همچنین میزبانی از رویدادهای فرهنگی بین‌المللی طی مراسمی با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم افتتاح شد.
مراسم افتتاحیه خانه فرهنگ و هنر ملل امشب 27 آبان ماه با حضور هنرمندان کشورهای مختلف که مقیم شهر قم هستند و همچنین جمعی از مسئولان استانی و ملی در تالار شهید آوینی قم برگزار شد.
در این مراسم سیدمحمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی را به خانه فرهنگ و هنر ملل اختصاص داده است تا میزبان برنامه‌های فرهنگی برای مخاطبان بین‌المللی باشد و این یک اقدام مبارک و قابل تقدیر است.
وی تصریح کرد: بسیاری از مخاطبان خانه فرهنگ و هنر ملل علاوه بر یادگیری دروس حوزوی در قم، جزو فعالان فرهنگی و هنری نیز هستند و یک حرکت مستمر و ریشه‌دار را در قم رقم خواهند زد.
سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم نیز در مراسم افتتاح خانه فرهنگ و هنر ملل حضور یافت و از غرفه‌های هفته فرهنگی هنری استان قم در تالار شهید آوینی بازدید کرد.
وی در حاشیه این بازدید با تاکید بر اینکه استان قم در عرصه‌های فرهنگی ظرفیت‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است، مطرح کرد: معرفی ظرفیت‌های فرهنگی استان قم در عرصه بین‌المللی و همچنین فعال‌سازی ظرفیت‌های نهان فرهنگی این استان رسالتی است که باید با حمایت‌های ملی و اهتمام مسئولان مربوطه دنبال شود.

امیرعلی عموزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به ظرفیت طلاب جامعه‌المصطفی و اتباع ساکن در شهر قم عنوان کرد: تلاش ما این است که ضمن حمایت از این افراد بتوانیم داشته‌های فرهنگی و هنری ایران را به آن‌ها منتقل و با بهره‌مندی از ظرفیت‌های آنان در عرصه بین‌المللی به تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی برسیم.
در این مراسم که همزمان با سالروز شهادت شهیدان مجید و مهدی زین‌الدین برگزار شد، به صورت نمادین کارت عضویت خانه فرهنگ و هنر ملل برای جمعی از شهدای استان قم که از ملیت‌های مختلف بودند توسط مسئولان حاضر امضا و صادر شد.
کمال غزل کایا از ترکیه، عبدالحسین غلام رسولی از پاکستان، محمدرضا بارودکو موسوی از عراق، شاکر مهدی ظهیری از بحرین و جلال الحجاج از عربستان شهیدانی بودند که کارت عضویت افتخاری خانه فرهنگ و هنر ملل برای آنان صادر شد.
پوستر جشنواره بین‌المللی «فهم» در قم رونمایی شد
این مراسم با افتتاح خانه فرهنگ و هنر ملل در مجتمع شهید آوینی استان قم همزمان بود که قرار است در این خانه ظرفیت‌های فرهنگی و هنری ایران برای مخاطبان بین‌المللی تبیین و تشریح شود.
محمدکاظم رضوانی مدیر خانه فرهنگ و هنر ملل در این مراسم اظهار کرد: دبیرخانه نخستین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری ملل با عنوان «فهم» از امروز آغاز به کار کرد و جذب هنرمندان، آموزش رشته‌های فرهنگی و هنری، خلق آثار، ارائه، داوری، اختتامیه و تجلیل از آثار برگزیده طی یک سال آینده دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه تلاش ما این است که همه رشته‌های فرهنگی و هنری را در جشنواره «فهم» زیر پوشش قرار دهیم، عنوان کرد: قرار است این جشنواره در 13 رشته با فراخوان‌های جداگانه فعالیت خود را دنبال کند و دریافت آثار از یکم دی‌ماه آغاز می‌شود و مراسم‌های اختتامیه هر رشته نیز در سال آینده برگزار می‌شود و در بهمن‌ماه سال آینده شاهد مراسم پایانی جشنواره «فهم» خواهیم بود.
رضوانی از اهدای نشان فهم به برگزیدگان جشنواره فرهنگی هنری ملل متحد خبرداد و گفت: معرفی فرهنگ و هنر ایرانی در عرصه بین‌المللی و پرورش استعدادهای هنری از میان اتباع مقیم ایران از جمله اهداف این جشنواره است.
خاطرنشان می‌شود، در این مراسم مسئولان ملی و استانی از جمله سید محمد هاشمی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم، امیرعلی عموزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم و جمعی از مسئولان جامعه‌المصطفی‌العالمیه، جامعه‌الزهرا(س) و دیگر مجموعه‌های بین‌المللی شهر قم حضور داشتند.

خانه فرهنگ و هنر ملل به مرکزی پویا و سرآمد برای مخاطبان بین‌الملل تبدیل می‌شود

سید محمد هاشمی در این مراسم با اشاره به اینکه ادعای انقلاب اسلامی ایران یک ادعای ذاتاً فرهنگی بوده و هست، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است که هدفش تفسیر نو و جدیدی از حکمرانی، نگاه جدید به انسان و انسانیت، ترویج این نگاه در جهان و تعامل فرهنگی با جهان است.
وی اضافه کرد: حتما یکی از توفیقات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران جمع نورانی امروز است، حرکت ناب و طاهری که در مجموعه جامعه المصطفی شکل گرفت و امروز ما را میزبان قلوب مطمئنه و نفوس عزیزی از سراسر دنیا کرد؛ این افراد به عشق فراگیری تعالیم اهل بیت و اسلام و به عشق وجود حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به ایران و قم تشریف آوردند و میزبانی آن‌ها در ایران با ماست.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شاید یکی از جدی‌ترین توفیق‌های فرهنگی قابل اشاره اقداماتی است که برای طلاب جامعه المصطفی العالمیه طی این سال‌ها انجام شده است.
وی عنوان کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجتمع شهید آوینی را به خانه فرهنگ و هنر ملل اختصاص داده است تا میزبان برنامه‌های فرهنگی برای مخاطبان بین‌المللی باشد و این یک اقدام مبارک و قابل تقدیر است.
هاشمی تصریح کرد: مخاطبان خانه فرهنگ و هنر ملل علاوه بر یادگیری دروس حوزوی جزو فعالان فرهنگی و هنری نیز هستند و یک حرکت مستمر و ریشه دار را در قم رقم خواهند زد.
وی از تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی رئیس جامعه المصطفی در راستای برپایی خانه فهم یاد کرد و گفت: مجموعه جامعه الزهرا نیز در راستای برپایی این خانه تلاش بسیاری را رقم زده است و امیدواریم این کار منحصر به قم نباشد و با کارهای دنباله دار بتوانیم کار را در استان‌های دیگر دهیم.
هاشمی از عموزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تقدیر و عنوان کرد: این اداره‌کل باید با برنامه‌ریزی دقیق و پیوسته، خوش سلیقه و ایده‌های متفاوت به معنای واقعی به دنبال یک خانه پویا و سرآمد برای فرهنگ و هنر ملل باشد تا هر کسی خواست به یک کار تازه و مؤثر بین المللی اشاره کند اینجا را نشان دهد و این خانه را نباید منحصر به اسم و عناوین دانست.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید در این بستر آشوب‌زده اذهان و قلوب که جنگ جهانی و تروریسم رسانه‌ای علیه ملت ایران شکل گرفته است به هوش و بصیر باشیم؛ دشمن لحظه به لحظه درحال هجمه است و در این وضع فرهنگی امروز باید با قامت بلندتر، اراده آهنین‌تر سلیقه و تاثیرگذاری بیشتر به ارائه خدمت فرهنگی و تولید آثار فرهنگی بپردازیم.
ظرفیت‌های فرهنگی و هنری ایران در خانه «فهم» به مخاطبان بین‌المللی معرفی می‌شود
 محمد کاظم رضوانی مدیر خانه فرهنگ و هنر ملل نیز با اشاره به اینکه این مرکز بین‌المللی قرار است میزبان هفته‌های فرهنگی برای مخاطبان بین‌المللی باشد، عنوان کرد: بیش از 250 هزار نفر از 120 ملیت در شهر مقدس قم ساکن هستند که این موضوع ظرفیت‌های فرهنگی قم را برای همگان آشکار می‌کند.
وی با بیان اینکه قم ظرفیت‌های بین‌المللی مختلفی را در خود جای داده است، عنوان کرد: حوزه علمیه، جامعه المصطفی، حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) و مسجد مقدس جمکران هر کدام مخاطبانی بین‌المللی دارند و دارای یک جایگاه فرا استانی هستند.
مدیر خانه فرهنگ و هنر ملل با تأکید بر اینکه تلاش ما این است که میزبان‌ خوبی برای ساکنان بین‌المللی قم باشیم، عنوان کرد: تلاش ما در خانه فرهنگ و هنر ملل این است که بتوانیم ظرفیت‌های فرهنگی ایرانی را به عموم مخاطبان ارائه کنیم.
وی با اشاره به اهداف پیش‌بینی شده برای خانه فرهنگ و هنر ملل عنوان کرد: در این خانه به دنبال این هستیم که بتوانیم ظرفیت‌های فرهنگ و هنر ایرانی را به مخاطبان بین‌المللی معرفی کنیم و به‌عنوان نخستین فعالیت در این خانه، هفته فرهنگ و هنر استان قم برگزار می‌شود.
وی از برپایی هفته فرهنگ و هنر استان قم در نبطیه، مالزی و تایلند یاد کرد و گفت: در این هفته‌های فرهنگی تلاش شده است تا قم و ظرفیت‌های این استان به مخاطبان بین‌المللی معرفی شود و خانه فرهنگ و هنر ملل به عنوان مرکز تبادل فرهنگی، قرآنی، هنری، علمی، پژوهشی و رسانه‌ای تبدیل می‌شود.
رضوانی خاطرنشان کرد: دستاوردهای صنایع دستی، انجمن‌های خوشنویسان، هنرهای تجسمی، عکاسان، نمایش، سینمای جوان، مد و لباس، مجمع ناشران کتب دیجیتال اسلامی، اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت قم، انجمن موسیقی، سرود و آهنگ‌های اسلامی و خانه مطبوعات در این هفته توانمندی‌های خود را معرفی کرده‌اند.

برگزاری جشنواره بین‌المللی «فهم» در 13 رشته مختلف

رضوانی با اشاره به رونمایی از نخستین پوستر جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری ملل با عنوان «فهم» اظهار کرد: دبیرخانه این جشنواره از امروز به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد و جذب هنرمندان، آموزش رشته‌های فرهنگی و هنری، خلق آثار، ارائه، داوری، اختتامیه و تجلیل از آثار برگزیده طی یک سال آینده دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه تلاش ما این است که همه رشته‌های فرهنگی و هنری را در جشنواره بین‌المللی «فهم» زیر پوشش قرار دهیم، عنوان کرد: قرار است این جشنواره در 13 رشته با فراخوان‌های جداگانه فعالیت خود را دنبال کند و دریافت آثار از یکم دی‌ماه آغاز و مراسم‌های اختتامیه هر رشته نیز در سال آینده برگزار می‌شود و در بهمن‌ماه سال آینده شاهد برگزاری مراسم پایانی جشنواره سراسری فرهنگ و هنر ملل خواهیم بود.
رضوانی از اهدای نشان «فهم» به برگزیدگان این جشنواره خبر داد و گفت: معرفی فرهنگ و هنر ایرانی در عرصه بین‌المللی و پرورش استعدادهای هنری از میان اتباع مقیم ایران از جمله اهداف این جشنواره است.
معرفی صنایع دستی قم در خانه فرهنگ و هنر ملل
علیرضا ارجمندی نیز در حاشیه افتتاح خانه فرهنگ و هنر ملل و همچنین آغاز به کار هفته فرهنگ و هنر استان قم، اظهار کرد: حضور اتباعی از بیش از 120 کشور مختلف می‌تواند در عرصه بین‌المللی نقش‌آفرینی‌های مهمی برای قم داشته باشد و ما باید از ظرفیت اتباع و طلاب خارجی قم به شیوه مطلوب بهره‌مند شویم.
وی اضافه کرد: اقداماتی از جمله راه‌اندازی خانه فرهنگ و هنر ملل که بتواند زمینه‌ساز تعامل قم و دیگر کشورها باشد مورد استقبال قرار گرفته و می‌تواند از نظر سیاسی، فرهنگی و جتماعی اهمیت و کارکردهای ویژه داشته باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم خاطرنشان کرد: امروز در هفته فرهنگ و هنر استان قم شاهد نمایش دستاوردهای هنری و صنایع دستی هستیم و مخاطبانی از ملیت‌های مختلف به خانه فرهنگ و هنر ملل مراجعه کرده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه روابط انسانی شئونات مختلفی دارد، گفت: بخشی از این روابط در خانه فرهنگ و هنر ملل عرضه شده است و نمونه کوچکی از امت واحد اسلامی می‌تواند در اینجا شکل گیرد و به عنوان الگویی مطلوب در دنیایی که دارای الگوهای سکولار است معرفی شود.
ارجمندی با بیان اینکه تولید و معرفی هویت اسلامی یکی از نیازهای کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: در قم بیش از 60 رشته هنری در حوزه صنایع دستی فعالیت دارند و صنایع دستی این استان دارای هویت فرهنگی و اسلامی است و پیام‌های ایران را به مخاطبان بین‌المللی انتقال می‌دهد و فرهنگ ایرانی اسلامی ما با فرهنگ هنرمندان ما عجین شده است.
وی با اشاره به اینکه امروز در صنایع دستی شاهد انتقال پیام‌های فرهنگی و دینی هستیم، عنوان کرد: تمام هنرهای صنایع دستی ایران این امکان را دارند که پیام صلح و دوستی ونفی خشونت را به مخاطبان ارائه کنند و بازار هم داشته باشند.
ارجمندی با تأکید بر اینکه هفته‌های فرهنگی در حقیقت به دنبال معرفی فرهنگ‌هاست، گفت: بی‌هویتی و فقر هویت با حضور و رشد تجدد و دنیای جدید همه انسان‌ها را گرفته و هفته‌های فرهنگی و هنری در حقیقت تعریف جدید از انسان و هویت بخشی است که این مهم‌ترین نیاز امروز کشورهای اسلامی است.

خانه فرهنگ و هنر ملل میزبان هفته‌های فرهنگی کشورهای مختلف می‌شود

امیرعلی عموزاده نیز در حاشیه افتتاح خانه فرهنگ و هنر ملل و همچنین آغاز به کار هفته فرهنگ و هنر استان قم در دیدار با استاندار قم، اظهار کرد: خانه فهم با هدف میزبانی فرهنگی از مخاطبان بین‌المللی برپا شده و قرار است در این خانه فرهنگ و هنر ایرانی معرفی و در صورت علاقه‌مندی مخاطبان به آن‌ها آموزش داده شود.
وی اضافه کرد: کلاس‌های آموزشی انجمن‌ها و برخی از برنامه‌های انجمن‌ها را نیز در خانه فرهنگ و هنر ملل برای مخاطبان بین‌المللی دنبال خواهیم کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: آداب، رسوم، فرهنگ و موسیقی اقوام مختلف در خانه فرهنگ و هنر ملل ترویج و هفته‌های فرهنگی و هنری دیگر کشورها از جمله لبنان و هند نیز در خانه فرهنگ و هنر ملل دنبال می‌شود.
وی یادآور شد: اطلاع‌رسانی گسترده در میان اتباع استان قم به ویژه طلاب خارجی انجام می‌شود تا خانه فرهنگ و هنر ملل مورد استقبال قرار گیرد و در این راستا هماهنگی‌هایی با جامعه المصطفی العالمیه و جامعه الزهرا انجام شده است، هر چند این دو مجموعه اهتمام ویژه به برپایی خانه فرهنگ و هنر ملل داشته‌اند و تفاهم‌نامه‌ای نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا کرده‌اند.
عموزاده تصریح کرد: اگر کسی از خارج کشور به ایران بیاید در خانه فرهنگ و هنر ملل می‌تواند به خوبی با ظرفیت‌های فرهنگی و هنری استان قم و ایران آشنا شود.

نظرات کاربران
  • هنوز نظری ارسال نشده است

پیغام خود را بگذارید